Psikolojik danışmanlarda psikolojik dayanıklılığın yordayıcıları olarak şükran, öz şefkat ve stresle başa çıkma
Gratitude, self-compassion and coping with stress as predictors of psychological resilience in counselors
- Tez No: 1004869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışmanlarda psikolojik dayanıklılık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından ele almak; psikolojik dayanıklılığın yordayıcıları olarak şükran, öz şefkat ve stresle başa çıkma düzeylerini incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 251 kadın, 93 erkek olmak üzere 344 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Veri toplamada Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Şükran Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi işlemleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve kıdem yılına göre farklılaşan değişkenlerin olduğu görülmektedir. Korelasyon analizinden elde edilen bulgular; psikolojik dayanıklılığın şükran, öz şefkat ve stresle başa çıkma ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler içinde olduğunu göstermiştir. Buna göre, psikolojik danışmanların şükran eğilimleri arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeylerinin de yükseldiği görülmüştür. Öz şefkat düzeyi yüksek bireylerin zorluklar karşısında daha dengeli, esnek ve toparlanma kapasitesi yüksek bir yapıya sahip oldukları belirlenmiştir. Regresyon analizleri sonucunda şükran, öz şefkat ve stresle başa çıkma değişkenlerinin birlikte psikolojik dayanıklılığı anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Özellikle öz şefkat ve stresle başa çıkma değişkenlerinin psikolojik dayanıklılığa daha güçlü katkı sunduğu; şükranın ise psikolojik dayanıklılığı destekleyici bir kişisel kaynak olarak işlev gördüğü görülmüştür. Genel olarak araştırmanın bulguları, psikolojik danışmanların dayanıklılıklarının güçlendirilmesinde şükran eğilimi, öz şefkat ve etkili stresle başa çıkma becerilerinin önemli belirleyiciler olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda elde edilen sonuçların, psikolojik danışmanların mesleki gelişim programları, süpervizyon süreçleri ve koruyucu önleyici ruh sağlığı çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine psychological resilience levels among psychological counselors regarding various variables; to investigate gratitude, self compassion, and stress coping levels as predictors of psychological resilience. The correlational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group consisted of 344 psychological counselors, including 251 women and 93 men. The Short Psychological Resilience Scale, Gratitude Scale, Self-Compassion Scale, and Coping Styles Scale were used to collect data. Independent samples t-test, Pearson's Product-Moment, Correlation Coefficient, and Multiple Regression Analysis were used to analyze the data. According to the findings of the study, there are variables that differ according to gender, marital status, educational status, and years of experience. The findings obtained from the correlation analysis showed that psychological resilience has positive and significant relationships with gratitude, self-compassion, and coping with stress. Accordingly, it was observed that as psychological counselors' gratitude tendencies increased, their levels of psychological resilience also increased. It was determined that individuals with high levels of self-compassion have a more balanced, flexible, and higher resilience levels in the face of difficulties. Regression analyses revealed that the variables of gratitude, self-compassion, and coping with stress together significantly predicted psychological resilience. In particular, it was observed that the variables of self-compassion and coping with stress contributed more strongly to psychological resilience, while gratitude functioned as a supportive personal resource for psychological resilience. Overall, the findings of the study reveal that gratitude tendency, self-compassion, and effective stress coping skills are important determinants in enhancing the professional and personal well-being of psychological counselors. In this regard, it is believed that the results obtained will contribute to the professional development programs, supervision processes, and protective preventive mental health studies of psychological counselors.