Climate change-induced migration in Türki̇ye: A scenario-based assessment of mobility and policy dynamics
Türkiye'de iklim değişikliği kaynaklı göç: Hareketlilik ve politika dinamiklerine yönelik senaryo tabanlı bir değerlendirme
  1. Tez No: 1004879
  2. Yazar: İREM KONCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAVER ARIKAN AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, göç literatüründe giderek artan bir öneme sahip, nispeten yeni bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri, insanların zorunlu veya gönüllü hareketliliğini etkileyen bir değişken olarak giderek daha fazla kabul görmektedir. Halihazırda çok katmanlı ve karmaşık bir konu olan göç olgusu, çok nedenli ve mekânsal olarak değişken bir olgu olan iklim değişikliğiyle birleştiğinde, incelenmesi ve kavramsal olarak çerçevelenmesi gereken araştırma boşlukları ortaya çıkarmaktadır. Türkiye, coğrafi konumu, göç için bir kaynak, geçiş ve varış ülkesi olması ve iklimsel olarak kritik bir bölgede yer alması nedeniyle bu konu için oldukça uygun bir vaka çalışması oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, SSP1-2.6, SSP2-4.5 ve SSP3-7.0 senaryoları altındaki geleceğe yönelik iklim projeksiyonları ve mevcut kırılganlık ve maruz kalma düzeyleri kullanılarak hesaplanan IPCC risk formülü temelinde, 2041-2060 dönemi için Türkiye'nin bölgelerini ve komşu ülkelerini inceleyerek, göreli hareketlilik baskılarını görünür kılarak, politika çerçevelerine katkı sağlayabilmektir. Bulgular, bölgesel düzeyde Güneydoğu Anadolu bölgesinin en yüksek göreli iç hareketlilik baskılarına sahip olduğunu, Suriye'nin ise Türkiye'nin komşuları arasında en yüksek göreli hareketlilik baskılarına sahip komşu ülke olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has emerged as a relatively new phenomenon that is gaining increasing importance in the migration literature. The adverse impacts of climate change have increasingly come to be recognised as a variable influencing people's forced or voluntary mobility. The phenomenon of migration, which is already a multi-layered and complex issue, when combined with climate change – a multi-causal and spatially variable phenomenon – gives rise to research gaps that need to be examined and conceptually framed. Türkiye constitutes a highly suitable case study for this topic due to its geographical location, its position as a country of origin, transit and destination for migration, and its location in a climatically critical region. The main aim of this thesis is to contribute to policy frameworks by making relative mobility pressures visible through an examination of Türkiye's regions and neighboring countries for the 2041–2060 period, on the basis of the IPCC risk formula calculated using future climate projections under the SSP1-2.6, SSP2-4.5, and SSP3-7.0 scenarios together with current vulnerability and exposure levels. The findings indicate that, at the regional level, Southeastern Anatolia has the highest relative internal mobility pressures, while Syria is the neighboring country with the highest relative mobility pressures among Türkiye's neighbors.