Zihin yetersizliği olan bireylere kaçırma girişiminden korunmanın öğretiminde ebeveynler tarafından uygulanan sosyal öykülerin etkileri
The effects of parent-implemented social stories on teaching abduction prevention to individuals with intellectual disabilities
- Tez No: 1004880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE SÖNMEZ KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada zihin yetersizliği olan bireylere kaçırma girişiminden korunmanın öğretiminde ebeveynler tarafından uygulanan sosyal öykülerin etkileri araştırılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya yaşları 7 ile 10 arasında değişen zihin yetersizliği bulunan üç çocuk, çocukların ebeveynleri ve 38 gönüllü yabancı katılmıştır. Araştırmada iki bağımsız değişken ve iki bağımlı değişken vardır. Yapılan araştırmanın bağımsız değişkenleri zihin yetersizliği olan bireylerin ebeveynlerine sosyal öykü yazma ve uygulama becerisi kazandırmak amacıyla geliştirilen aile eğitim programı ve ebeveynler tarafından ugyulanan sosyal öykülerdir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise aile eğitim programına katılan ebeveynlerin sosyal öykü yazma ve uygulama becerisi ile zihin yetersizliği olan bireylerin kaçırma girişiminden korunma becerileridir.Araştırmadan elde edilen sonuçlarda aile eğitim programına katılan ebeveynlerin sosyal öykü yazma ve uygulama becerilerinde olumlu düzeyde farklılık ortaya çıktığı tespit edilmiş olup geliştirilen aile eğitim programı ebeveynlere sosyal öykü yazma ve güvenilir biçimde uygulama becerisi kazandırmada etkili bulunmuştur. Araştırmada ebeveynler tarafından uygulanan sosyal öyküler ise çocuk katılımcıların kaçırma girişiminden korunma becerisini edinmesinde, genellemesinde ve korumasında etkili bulunmuştur. Araştırmada sosyal geçerliğin belirlenmesi amacıyla katılımcı ebeveynlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ebeveynlerin aile eğitiminde ele alınan amaçları gerekli ve önemli bulduklarını, sosyal öykü yöntemini kullanılabilir ve faydalı bulduklarını ayrıca hedeflenen beceriyi önemli ve gerekli bulduklarını göstermiştir. Elde edilen bulguların ilgili alan yazına, alanda çalışan uzman ve öğretmenlere, ebeveynlere yol göstereceği düşünülmüştür. Gelecekte farklı aile üyelerinin katılımı ile yürütülen araştırmaların gerçekleştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of parent-ımplemented social stories on teaching abduction prevention to individuals with ıntellectual disabilities. The study employed a multiple probe design with across participant probes, a single-subject research design. Three children with intellectual disabilities, ages 7 to 10, their parents and stranger who volunteered participated in the study. The study consisted of two independent variables and two dependent variables. The independent variables are a family education program developed to help parents of individuals with intellectual disabilities develop social story writing and implementation skills, and the parents' ability to implement social stories with individuals with intellectual disabilities. The dependent variables are the parents' ability to write and implement social stories with individuals with intellectual disabilities participating in the family education program, and the ability to protect themselves from abduction preventions. The results of the study indicated that parents participating in the family education program improved their social story writing and implementation skills. The developed family education program was found to be effective in equipping parents with the skills to write and reliably implement social stories. The social stories delivered by parents in the study were found to be effective in helping the child participants acquire, generalize, and maintain the ability to abduction preventions. Semi-structured interviews were conducted with the participating parents to determine social validity. The results indicated that parents found the objectives addressed in the family education necessary and important, that the social story method was usable and useful, and that they also found the targeted skill important and necessary. It is believed that the findings will guide the relevant literature, experts and teachers working in the field, and parents. Future research involving different family members is recommended.