Güçlendirilmiş liderlik ile öğretmenlerin yenilikçi davranışları arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirmenin rolü
The role of psychological empowerment in the relationship between empowered leadership and teachers' innovative behaviors
- Tez No: 1004929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT POLATCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin yenilikçi davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca bu ilişkinin dinamiklerini daha iyi anlamak adına psikolojik güçlendirmenin aracı rolü incelenmektedir. Çalışma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş, değişkenler arasındaki ilişkilerin test edilmesinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Modelde güçlendirici liderlik bağımsız değişken, öğretmen yenilikçi davranışı bağımlı değişken ve psikolojik güçlendirme ise aracı değişken olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Karabük ilinde görev yapan resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki toplam 356 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde;“Okul Müdürü Güçlendirici Liderlik Ölçeği”,“Yenilikçi Davranış Ölçeği”ve“Psikolojik Güçlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, güçlendirici liderlik ile psikolojik güçlendirme arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, güçlendirici liderlik ile yenilikçi davranış arasında da anlamlı ve olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgular güçlendirici liderlik davranışlarının öğretmenlerin hem bireysel gelişimini hem de yenilikçi uygulamalarını desteklediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca psikolojik güçlendirmenin yenilikçi davranış üzerindeki aracılık rolünün istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu durum psikolojik güçlendirmenin öğretmenlerin yenilikçi öğrenme davranışını artırmada etkili olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak araştırma bulguları güçlendirici liderliğin okullarda öğretmenlerin psikolojik güçlenme davranışını harekete geçirerek yenilikçi öğrenme davranışının artmasında stratejik bir rol üstlendiğini ortaya koymakta ve bu bağlamda eğitim politikalarının geliştirilmesine yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between principals' empowering leadership and teachers' innovative behavior, with a particular focus on the mediating role of psychological empowerment. A quantitative research design was employed, and Structural Equation Modeling (SEM) was used to analyze the relationships between variables. Empowering leadership was treated as the independent variable, teacher innovation as the dependent variable, and psychological empowerment as the mediating variable. Data were collected from 356 teachers working in public preschools, primary schools, middle schools, and high schools in Karabük, Türkiye. Three scales were utilized: the Empowering School Principals Leadership Scale to measure empowering leadership behaviors, the Innovative Learning Scale to assess teachers' innovative behaviors, and the Psychological Empowerment Scale to evaluate psychological empowerment. The findings revealed a moderate, positive, and statistically significant relationship between empowering leadership and psychological empowerment. Similarly, a significant positive correlation was found between empowering leadership and innovative learning. These results suggest that empowering leadership behaviors foster both teachers' personal development and their innovative approaches. Furthermore, psychological empowerment was found to have a statistically significant mediating effect on innovative learning, indicating that it plays a crucial role in enhancing teachers' innovative behaviors. In conclusion, this study demonstrates that empowering leadership in schools strategically enhances teachers' innovative learning by activating their psychological empowerment. These findings provide valuable insights for the development of educational policies aimed at fostering innovation in teaching practices.