Predicting feedback literacy of pre-service teachers: A structural equation model
Öğretmen adaylarının geri bildirim okuryazarlığının yordanması üzerine bir yapısal eşitlik modeli
  1. Tez No: 1004930
  2. Yazar: BÜŞRA ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Geri bildirim, öğretmen adaylarının hem kendi öğrenmelerini geliştirmeleri hem de öğretim uygulamalarını dönüştürmeleri için son derece önemlidir. Birçok çalışma, öğretmen adaylarının geri bildirim okuryazarlığını farklı disiplinler bağlamında incelemiş olsa da, öğretmen adaylarının öğrenci geri bildirim okuryazarlıklarıyla gelecekteki öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlığını geliştirme yeterlikleri arasındaki etkileşimi ele alan çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının öğretmen ve öğrenci geri bildirim okuryazarlıkları, öğretmeye yönelik içsel ve dışsal motivasyonları, düşünme ihtiyaçları ve öz-düzenlemeli öğrenmeye ilişkin öğretmen inançları arasındaki etkileşimi incelemektir. Bu doğrultuda, Türkiye'de dört devlet üniversitesinden 699 öğretmen adayıyla ilişkisel bir araştırma yürütülmüştür. Veriler; Öğrenci Geri Bildirim Okuryazarlığı Ölçeği, Öğretmen Adaylarının Öğretmen Geri Bildirim Okuryazarlığı Ölçeği, Öz-Düzenlemeli Öğrenmeye Yönelik Öğretmen İnançları Ölçeği, Öğretme Motivasyonu Ölçeği ve Düşünme İhtiyacı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İlk olarak, öğretmen ve öğrenci geri bildirim okuryazarlıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kanonik korelasyon analizi yapılmıştır. Ardından, öğretmen geri bildirim okuryazarlığını etkileyen değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek üzere yapısal eşitlik modellemesi (YEM) uygulanmıştır. Kanonik korelasyon bulguları, öğrenci geri bildirim okuryazarlığının yüksek olmasının öğretmen geri bildirim okuryazarlığının yüksek olmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. YEM sonuçları, öğrenci geri bildirim okuryazarlığı ile öğretmeye yönelik içsel motivasyonun öğretmen geri bildirim okuryazarlığı üzerinde anlamlı ve doğrudan etkileri olduğunu göstermiştir. Düşünme ihtiyacı ve öz-düzenlemeli öğrenme inançlarının sırasıyla öğrenci geri bildirim okuryazarlığı ve öğretmeye yönelik içsel motivasyon aracılığıyla öğretmen geri bildirim okuryazarlığı üzerinde anlamlı ve olumlu dolaylı etkileri olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, öğretmeye yönelik dışsal motivasyonun öğretmen geri bildirim okuryazarlığını anlamlı ve olumsuz yönde yordadığı görülmüştür. Bu çalışmanın, öğretmen adaylarının geri bildirim okuryazarlığının anlaşılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Feedback is crucial for pre-service teachers to enhance their learning and transform their teaching practices. Several studies have investigated pre-service teachers' feedback literacy across disciplines; however, few studies have examined the interplay between pre-service teachers' student feedback literacy and their ability to foster their prospective students' feedback literacy. This study aims to investigate the interaction among pre-service teachers' teacher and student feedback literacies, intrinsic and extrinsic motivations to teach, need for cognition, and self-regulated learning teacher beliefs. Accordingly, a correlational study was carried out with 699 pre-service teachers studying at four state universities in Türkiye. Data were collected using the Student Feedback Literacy Scale, Pre-Service Teachers' Teacher Feedback Literacy Scale, Self-Regulated Learning Teacher Belief Scale, Motivation to Teach Scale, and Need for Cognition Scale. First, canonical correlation analysis (CCA) was conducted to examine the relationship between teacher and student feedback literacies. Subsequently, structural equation modeling (SEM) was employed to examine the relationships among variables influencing teacher feedback literacy. The CCA results indicated that higher student feedback literacy was associated with higher teacher feedback literacy. SEM findings revealed that student feedback literacy, and intrinsic motivation to teach had significant direct effects on teacher feedback literacy. Need for cognition and self-regulated learning belief had significant positive indirect effects on teacher feedback literacy through student feedback literacy and intrinsic motivation to teach, respectively. Conversely, extrinsic motivation to teach significantly and negatively predicted teacher feedback literacy. These findings are expected to contribute to the understanding of pre-service teachers' feedback literacy.