Amatör spor kulüplerinde kurumsal sosyal sorumluluğun örgütsel bağlılık üzerindeki ilişkisi: Yönetici perspektifi
The relationship between corporate social responsibility and organizational commitment in amateur sports clubs: A managerial perspective
  1. Tez No: 1004963
  2. Yazar: BERKEHAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NUSRET BULGURCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, amatör spor kulüplerinde kulüp yöneticilerinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) algıları ile Örgütsel Bağlılık (ÖB) düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak ilişkisel tarama modeli çerçevesinde tasarlanmıştır. Bu model, değişkenler arasındaki mevcut ilişkiyi ortaya koymak ve KSS‟nin ÖB üzerindeki yordayıcı gücünü belirlemek amacıyla tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Kastamonu ilinde Amatör Spor kulüplerinde görev alan kulüp yöneticileri (Başkan, Yönetici, Orta Kademe Yönetici, ve Alt Kademe Yönetici) oluşturmuştur. Örneklemini ise farklı branşlarda faaliyet gösteren 147 amatör spor kulübünden, 203 katılımcı meydana getirmiştir. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır: Demografik Bilgi Formu, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği. Kullanılan ölçeklerin Türkçe uyarlamaları daha önce geçerlik ve güvenirlik analizlerinden geçirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) hesaplanmış; ardından normallik testleri yapılmıştır. Dağılım özelliklerine göre parametrik (T - Testi, ANOVA) ve parametrik olmayan (Mann – Whitney U, Kruskal – Wallis H) testler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişkiler Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ile belirlenmiş; KSS‟nin ÖB üzerindeki etkilerini test etmek amacıyla basit ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların KSS algılarının yüksek, örgütsel bağlılık düzeylerinin ise ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. KSS ile ÖB arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = .532, p < .05). KSS‟nin etik ve yasal boyutları örgütsel bağlılığı anlamlı biçimde yordarken, hayırseverlik boyutu süreklilik bağlılığı üzerinde pozitif etki göstermiştir. Sonuç olarak, amatör spor kulüplerinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk uygulamalarının yalnızca dış paydaşlara dönük bir faaliyet değil, aynı zamanda iç paydaşların bağlılığını, örgütsel güveni ve sürdürülebilirliği güçlendiren stratejik bir yönetim aracı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between Corporate Social Responsibility (CSR) perceptions and Organizational Commitment (OC) levels of managers working in amateur sports clubs within the framework of a managerial perspective. This study was designed based on a quantitative research approach using a relational survey model, and accordingly, both the relational and predictive effects of CSR on organizational commitment were analyzed. The study population consisted of club presidents and senior, middle, and lower-level managers working in amateur sports clubs in the province of Kastamonu. The sample comprised 203 managers selected from 147 amateur sports clubs operating in different sports branches. Data were collected using a questionnaire consisting of three sections: the Demographic Information Form, Corporate Social Responsibility Scale, and Organizational Commitment Scale. The Turkish adaptations of the scales used in this study had previously been validated and tested for reliability. Data analysis was conducted using SPSS 25.0 statistical software package. Initially, descriptive statistics (frequency, percentage, mean, and standard deviation) were calculated, followed by normality testing. Depending on the distribution characteristics, both parametric (t-test, ANOVA) and non-parametric (Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis H) statistical tests were applied. Pearson‟s product–moment correlation analysis was used to determine the relationships between variables, and simple and multiple regression analyses were conducted to examine the effects of CSR on organizational commitment. The findings revealed that participants had high levels of corporate social responsibility perception and above-average levels of organizational commitment. A moderate, positive, and statistically significant relationship was found between CSR and organizational commitment (r = .532, p < .05). Regression analysis results indicated that the ethical and legal dimensions of CSR significantly predicted organizational commitment, while the philanthropic dimension had a positive effect, particularly on continuance commitment.In conclusion, this study demonstrates that corporate social responsibility practices in amateur sports clubs are not solely directed toward external stakeholders; rather, they also function as a strategic management tool that enhances managers‟ organizational commitment, organizational trust, and the sustainability of sports clubs.