Computer implementation of packet radio and AX.25 amateur packet-radio link-year protocol
- Tez No: 3594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET AMATÖR PAKET RADYO ME AX. 25 PROTOKOLÜNÜN KİŞİSEL BİLGİSAYARLAR İLE İNCELENMESİ ERDİNÇ O?UZ Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik üniversitesi, Ankara Tez danışmanı: Doç. Dr. HASAN GüRAN Mayıs 1988, 148 sayfa Bu tezde, Amatör Paket Radyo sistemi ve AX.25 protokolü ilgili bölümlerde anlatılmaktadır. Paket radyo sistemini gerçekleştirmek için“Borland Turbo-C derleyicisi kullanılarak ”C dili“ ile yazılan program, IBM PC/XT/AT bilgisayarlarında ve uyumlularında çal ı smak tadı r. Yazılım destekli TNC programında kullanılan detaylı algoritmalar uygulanarak test edilmiştir, iletişim örnekleri üzerinde çalışılmış ve bu örnekler verilmiştir. Bu çalışma AX.25”den farklı data haberleşme protokollarını inceleyenler için de yardımcı olacaktır. Anahtar, kelimeler: Amatör, Paket, Protokol, Paket- terminali (TNC), C dili. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER IMPLEMENTATION OF PACKET RADIO AND AX. 25 AMATEUR PACKET-RADIO LINK-LAYER PROTOCOL O?UZ, Erdinç M.S. in Electrical and Electronics Engineering Middle East Technical University, Ankara Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hasan Gür an May 1988, 148 pages In this thesis, amateur packet radio and AX. 25 link-layer protocol were described in related chapters. A computer program was written in the BC" programming language for the IBM PC/XT/AT or compatibles using Borland Turbo-C compiler to implement the packet radio system. The detailed algorithms used in the Software- based TNC program were implemented and tested. Sample communication operations were studied and given as examples. The work will also be helpfull when one examines the data communication protocols other than AX. 25. Key words s Amateur, Packet, Protocol, Terminal Node Controller (TNC), C language. Ill