Kırım Tatar şairi Yunus Temirkaya'nın şiirlerinde kelime grupları
Word groups in the poems of the Crimean Tatar poet Yunus Temirkaya
  1. Tez No: 1004970
  2. Yazar: SERPİL HAMDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER MAŞKARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kırım Tatar Türkçesinde kelime grupları Yunus Temirkaya'nın şiirleri esasında incelenmiştir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kırım Tatarları, Kırım Tatar Türkçesi, Kırım Tatar Edebiyatı, Yunus Temirkaya'nın hayatı ve edebî şahsiyeti hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm olan inceleme bölümünde Türkiye ve Kırım Tatar gramerciliğinde kelime gruplarının ele alınışı hakkında bilgi verilerek Yunus Temirkaya'nın şiirlerinden örneklerle Kırım Tatar kelime grupları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Yunus Temirkaya'nın şiirlerinin transkripsiyonu yapılarak şiirler Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Kelime grupları isim tamlamaları, sıfat tamlamaları, zarf-fiil grupları, sıfat-fiil grupları ve edat grupları gibi kategorilere ayrılmıştır. Bu sınıflandırma, kelime gruplarının cümle içindeki işlevini ve birbirleriyle kurdukları sentaktik ilişkileri gözlemlemeyi mümkün kılmıştır. Çalışma, kelime gruplarının gramer kuralları çerçevesinde sınıflandırılması, anlam ilişkileri ve şiir dili üzerindeki işlevlerini ele alan bir araştırmadır. Elde edilen bulgular, Kırım Tatar Türkçesinin söz dizimi ve kelime grubu kullanımına dair hem teorik hem de uygulamalı bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca, Kırım Tatar edebiyatının gramer kurallarını anlama ve lehçe çalışmalarına temel oluşturma açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, word groups in Crimean Tatar Turkish are examined based on the poems of Yunus Temirkaya. The study consists of three sections. The first section provides information about the Crimean Tatars, Crimean Tatar Turkish, Crimean Tatar literature, and the life and literary personality of Yunus Temirkaya.The second section, the analysis section, provides information about the treatment of word groups in Turkish and Crimean Tatar grammarand examines Crimean Tatar word groups using examples from YunusTemirkaya's poems.The third section transcribes Yunus Temirkaya's poemsand translates them into Turkish. Word groups are categorized asnoun phrases, adjective phrases, adverb-verb phrases, adjective-verb phrases, and prepositionalphrases. This classification has made it possible to observe the function of word groups within the sentence and the syntactic relationships they establish with each other. The study is a research that addresses the classification of word groups within the framework of grammar rules, their semantic relationships, and their functions in poetic language. The findings contribute both theoretically and practically to the syntax and word group usage of Crimean Tatar. Furthermore, it provides a basis for understanding the grammatical rules of Crimean Tatar literature and for dialect studies.Turkish. It is also important in terms of understanding the grammar rules of Crimean Tatar literatureand forming the basis for dialect studies.