Konut projelerinde yangın riskini azaltmaya yönelik tasarım odaklı yaklaşımlar
Design-oriented approaches to reduce fire risk in housing projects
  1. Tez No: 1004969
  2. Yazar: DİLARA FERHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, konut projelerinde yangın riskini azaltmaya yönelik tasarım odaklı yaklaşımları incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, konut projelerinde yangın riskini azaltmak için tasarım aşamasında alınan kararların etkilerini değerlendirmektir. Tez, üç aşamalı bir metodoloji ile gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, pasif yangın güvenliği önlemleri kapsamında literatür taraması yapılmış ve ilgili yönetmelikler incelenmiştir. İkinci aşamada, İzmir Mimarlar Odası'na kayıtlı mimarlarla yapılan çevrim içi anket çalışması ile katılımcıların yangın güvenliği konusundaki farkındalıklarını projelerine nasıl yansıttıkları, karşılaştıkları zorluklar ve yönetmeliklere ilişkin yaklaşımları incelenmiştir. Son aşamada ise, elde edilen bulgular doğrultusunda yangın riskini azaltmaya yönelik tasarım sürecinde alınması gereken kararlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, mimarların yangın güvenliğiyle ilgili farkındalığının genellikle olumlu olduğunu ancak bu farkındalığın tasarım sürecine tam olarak yansıtılmasında çeşitli zorluklar yaşandığını göstermektedir. Bu durum, konut projelerinde yangın güvenliğinin sağlanmasında mimari tasarım kararlarının önemli bir rol oynadığını ve pasif yangın güvenliği önlemlerinin tasarım sürecinde bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines design-oriented approaches aimed at reducing fire risk in housing projects. The main objective of the study is to evaluate the effects of decisions taken during the design phase on reducing fire risk in housing projects. The thesis was conducted using a three-stage methodology. In the first stage, a literature review was carried out within the scope of passive fire safety measures, and relevant regulations were examined. In the second stage, an online survey was conducted with architects registered with the İzmir Chamber of Architects to determine how participants reflect their awareness of fire safety in their projects, the challenges they encounter, and their approaches to fire safety regulations. In the final stage, the findings obtained were evaluated to identify design-related decisions required to reduce fire risk. The findings indicate that architects generally demonstrate a positive level of awareness regarding fire safety; however, various challenges are encountered in fully reflecting this awareness in the design process. The results highlight the significant role of architectural design decisions in ensuring fire safety in housing projects and emphasize the need to address passive fire safety measures through a holistic approach within the design process.