Lomber disk hernisi sebebi ile opere olan hastalarda mikrobiyota ve kandaki serotonin metabolitleri düzeyinin ağrı algısı ile ilişkisi
The assosciation between microbiota and blood serotonin metabolite levels and pain perception in patients undergoing lumbar disc herniation operation
- Tez No: 1004981
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Bağırsak mikrobiyotası, kronik ve postoperatif ağrı algısı da dahil olmak üzere insan sağlığı ve hastalıklarında kritik bir rol oynamaktadır1. Serotonin (5-HT), triptofandan sentezlenen ve vücudun %90'ından fazlası bağırsakta üretilen bir nörotransmitter olup, mikrobiyota tarafından düzenlenen metabolitlerinden biridir. Çalışmanın amacı, tek seviye Lomber Disk Hernisi (LDH) cerrahisi geçiren hastalarda kan Serotonin ve Melatonin düzeyleri ile akut postoperatif ağrı (NRS skorları) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde genel anestezi altında tek seviye lomber diskektomi operasyonu geçiren 18 yaş üstü 26 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan preoperatif dönemde ve postoperatif 24. saatte rutin alınan kan örneklerinden 2 ml plazma alınarak -80°C'de saklanmıştır. Serotonin ve Melatonin düzeyleri HPLC kullanılarak FLD dedektörü ile analiz edilmiştir. Eş zamanlı olarak Vizüel Analog Skala (NRS) ağrı skorları ve vital bulgular kaydedilmiştir.Ayrıca demografik bulgular, vital değerler, operasyon süresi, anestezik ilaçlar ile NRS korelasyonu değerlendirildi. Bulgular: Postoperatif dönemde NRS skorları tüm zaman noktalarında sürekli ve anlamlı bir düşüş göstermiştir (p<0.001). Postoperatif 1. saatte kadınların medyan NRS skoru (8.0), erkeklerinkinden (4.0) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir (p=0.003). Preoperatif Serotonin düzeyi ile Preoperatif NRS skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif bir korelasyon (r=−0.514, p=0.007) bulunmuştur. Ayrıca, Preoperatif Serotonin düzeyi ile Postoperatif 1. Saat NRS skoru arasında da anlamlı, negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir (ρ=−0.353, p=0.038). Preoperatif ve postoperatif 24. saat Melatonin düzeylerindeki düşüş ile NRS skorundaki azalma arasında anlamlı, negatif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r(24)=−.38, p<0.05). Ayrıca, 8. saat Sistolik Kan Basıncı yükseldikçe NRS skorunun da yükseldiği gözlenmiştir (ρ=0.341, p=0.044). Sonuç: Çalışma bulguları, hastaların preoperatif Serotonin düzeylerinin hem preoperatif hem de erken postoperatif ağrı algısını öngörmede kullanılabileceğini düşündürmektedir. Melatonin düzeyindeki düşüşün ise ağrı skorundaki azalma ile ilişkili olması, her iki biyokimyasal metabolitin akut ağrı algısıyla korele olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, mikrobiyota ile ilişkili metabolit düzeylerinin ölçümünün, ağrı palyasyonunun kişiselleştirilmesi ve daha hedefe yönelik ağrı tedavisi planlanabilmesi açısından önemli potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The gut microbiota plays a critical role in human health and disease, including the perception of chronic and postoperative pain. Serotonin (5-HT), a neurotransmitter synthesized from tryptophan, with over 90% produced in the gut, is one of the metabolites regulated by the microbiota. The aim of the study was to investigate the relationship between blood Serotonin and Melatonin levels and acute postoperative pain (NRS scores) in patients undergoing single-level Lumbar Disc Herniation (LDH) surgery. Materials and Methods: The study included 26 patients over 18 years of age who underwent single-level lumbar discectomy under general anesthesia at Dokuz Eylül University Hospital. Preoperatively and at 24 hours post-operation, 2 ml of plasma was taken from routine blood samples and stored at -80°C. Serotonin and Melatonin levels were analyzed using an FLD detector with HPLC. Simultaneously, Visual Analog Scale (NRS) pain scores and vital signs were recorded. Additionally, correlations between demographic findings, vital values, operation duration, anesthetic agents, and NRS were evaluated. Findings: Postoperative NRS scores showed a continuous and significant decrease across all time points (p<0.001). At 1 hour post-operation, the median NRS score for women (8.0) was statistically significantly higher than that for men (4.0) (p=0.003). A statistically significant, negative correlation was found between the Preoperative Serotonin level and the Preoperative NRS score (r=−0.514, p=0.007). Furthermore, a significant, negative correlation was also detected between the Preoperative Serotonin level and the Postoperative 1-Hour NRS score (ρ=−0.353, p=0.038). A significant, negative, and moderate relationship was found between the decrease in pre- and postoperative 24-hour Melatonin levels and the reduction in the NRS score (r(24)=−.38, p<0.05). Additionally, as the 8-hour Systolic Blood Pressure increased, the NRS score was also observed to increase (ρ=0.341, p=0.044). Conclusion: The study findings suggest that patients' preoperative Serotonin levels could be used to predict both preoperative and early postoperative pain perception. The association of a decrease in Melatonin level with a reduction in pain scores indicates that both biochemical metabolites correlate with acute pain perception. These results highlight the significant potential of measuring microbiota-related metabolite levels for personalizing pain palliation and planning more targeted pain treatment.