Yapay zekâ okuryazarlığının reklam üretim süreçlerinde teknoloji kabulüne etkisi
The impact of artificial intelligence literacy on technology adoption in advertising production processes
  1. Tez No: 1004982
  2. Yazar: FATMA ECEHAN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Advertising, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Reklam sektörü ve sektörel üretim süreçleri dijitalleşmenin, dijital dönüşümün ve yapay zekanın etkisiyle önemli bir dönüşüm geçirmeye devam etmektedir. Yapay zekâ reklam üretim süreçlerine otomasyon, optimizasyon, kolaylık, hız, verimlilik, tasarım ve strateji geliştirme gibi birçok konuda katkı sağlamaktadır (Qin ve Jiang, 2019). Hem reklam sektörünün iş süreçlerindeki değişim hem de reklam verenlerin yapay zekâ çağına uyum ihtiyaçları nedeniyle sektörün farklı süreçlerinde faaliyet gösteren çalışanların yeni teknolojileri benimsemesi ve kullanması, sektörün geleceğine yönelik yetkinlik ve beceri geliştirme açısından kritik önemdedir. Dolayısıyla yapay zekânın sektör profesyonellerince etkin biçimde kullanımında çalışanların bu teknolojiye yönelik okuryazarlık seviyeleri, kullanıma dair algı, niyet, davranışları ve yetkinlik düzeyleri de pay sahibidir. Reklam sektörü sürekli yeni araçlar, platformlar ve veri teknolojileriyle değiştiği için reklam sektöründe çalışanların yeni bir teknolojiyi neden ve nasıl benimseyebileceğini de açıklamak amacıyla kullanılabilecek Teknoloji Kabul Modeli'ne (TAM),“Yapay Zekâ Okuryazarlığı”kavramı dışsal bir değişken olarak dahil edilmiştir. Bu modelle reklam sektöründeki profesyonellerinin reklam üretim süreçlerinde yapay zekâ kullanımları üzerindeki etkili faktörler araştırılmıştır. Problemin tam olarak anlaşılmasını sağlamak ve nicel sonuçları nitel verilerle daha detaylı açıklamak için karma yöntem kullanılmıştır. 289 nicel araştırma katılımcısı ve 10 nitel araştırma katılımcısından toplanan verilerle kurulan modelin örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The advertising industry and its production processes continue to undergo a significant transformation under the influence of digitalization, digital transformation, and artificial intelligence (AI). Artificial intelligence contributes to advertising production processes in many areas, including automation, optimization, convenience, speed, efficiency, design, and strategy development (Qin & Jiang, 2019). Due to changes in the operational processes of the advertising sector and advertisers' need to adapt to the age of AI, the adoption and use of new technologies by professionals operating in different stages of the industry have become critical for developing future-oriented competencies and skills. Therefore, in the effective use of AI by industry professionals, employees' levels of AI literacy, perceptions, intentions, behaviors related to usage, and competency levels also play an important role. Since the advertising industry constantly evolves through new tools, platforms, and data technologies, the concept of Artificial Intelligence Literacy was incorporated into the Technology Acceptance Model (TAM) as an external variable to explain why and how professionals in the advertising sector adopt new technologies. Through this model, the factors influencing AI use in advertising production processes by industry professionals were investigated. A mixed-method approach was employed to ensure a comprehensive understanding of the research problem and to explain quantitative findings in greater depth through qualitative data. The model was tested using data collected from 289 quantitative research participants and 10 qualitative research participants, and the findings indicated that the proposed model was supported.