Temettuat Defterlerine göre Üsküb'ün sosyal ve ekonomik tarihi
Social and economic history of Skopje according to Temettuat Defters 'financial dispatchs'
- Tez No: 100506
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZİHİ AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Kaynak eserler, XIX. yüzyılın ortalarında Osmanlı Maliyesini düzeltmek için pek çok teşebbüsün yapıldığım kaydediyor. Tahmin edilebileceği üzere halktan adil ve daha fazla vergi almayı hedefleyen bu teşebbüsler arasında temettüat defterlerinin mühim bir yeri vardır. Bu defterler, yerleşim merkezlerinin ekonomik durumları hakkında bilgi verdikleri gibi onların sosyal yapılarına da ışık tutmaktadır. Üsküp şehri, XIX. yüzyılın ortalarında Balkanlar'da Osmanlı Devleti'nin iktisadi, idari ve askeri merkezi olmuştur. Üsküb'ün bu kadar gelişmesinin sebebi, ticaret yollarının kesişme noktasında olmasıydı. Temettüat defterlerinde ticâret, ziraat ve hayvancılık hayatı ile ilgili olarak görülen bilgiler, bu gelişmenin en güvenilir delilleridir. Böyle bir gelişmenin, Üsküp'te sosyal ve kültürel hayatı canlandırması da pek tabiiydi.
Özet (Çeviri)
Related works recorded that many enterprises were undertaken in order to improve the financial state of Ottoman Empire in the middle of XIX. century.Financial dispatchs play an important role among these kind of enterprises. These dispatches inform us about the economical state of cities as well as their social and cultural structures. The main of these enterprises, as we guess, is to collect just and more taxes. According to these dispatches, Üsküp became a larger city with an active life in commerce, agriculture and farming in the XTX th century. It can be said that Üsküp developed economically since it was at the intersection of the trade roads. As a result Üsküp developed both socially and culturally. Social and cultural institutions that took place in the related works, are the best evidences of this situations.