The Effects of dividend policy on stock prices
- Tez No: 8051
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Temettü Politikalarinin Hisse Senedi Fiatlaı-ina Etkileri Bu calisma hisse senedi fiatlari ile temettü politikalari arasındaki ilişkiyi incelemektedir» Temettü politikalarinin hisse senedi fiatlari üzerindeki etkileri finansal yönetim kitaplarinda cok incelenmiş bir konu olmakla beraber, etkinin varligi ve yonu hakkında ortak bir kaniya varilamamistir - ilişkiyi aciklayan cok sayida calisma olduğu halde, bugüne dek yapilan calismalarin hiçbiri diğerlerine ustun lugunu ispatlamamistir. Turk finans piyasasında ise bu ilişki derinlemesine incelenmemiştir. Bu calisma, nakit temettü dagil imlarinin yanisira bedelli ve bedelsiz sermaye arttirimlarinin hisse senedi fiatlari üzerindeki etkisini de inceler. Calismanin sonuclari temettü politikasini belirleyen şirket yetkilileri, portföy hazirlayan yatirimcilar ve Turk sermaye piyasasini işleyişini gözlemleyen ekonomist ve finanscilar için önem tas i ma k tad ir. Calismanin literatür kismi temettü ve hisse senedi fiatlari arasindaki ilişki hakkındaki çeşitli goruslâr ve ilgili modelleri içerir. Türkiye'deki ilişkinin geçerliliği ve kuvveti ANOVA ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Calisma, bulguların kisaca verilmesi ve ileriki araştırmalara yardimci olabilecek yönlerin aciklanmasi ile son bulmak tadir.
Özet (Çeviri)
XI The Effects of Dividend Policy on Stock Prices The relationship between stock prices and dividends is investigated in this study. Although long a staple of financial management textbooks, dividend policy on stock prices remains a topic on which the field has failed to arrive at even a local sense of closure» There are a number of conflicting theories of dividend behavior and empirical studies to date provide little compelling evidence for one over the others- This relationship has not been examined in detail for Turkish financial markets to date. Besides cash dividends, this study also analyzes the effects of paid-in and without paid -in shares in the increases of capital. The results of this study is a major concern for corporate officials who must set the policy and for investors planning portfolios and for economists and financial analysts seeking to understand the functioning of the capital market in Turkey. The study includes a review of literature which presents the review of related models and the discussions on the relationship between dividends and stock prices. The validity and. the- strength of the relationship in Turkey is tested by regression analyses and ANOVA. The study concludes with a brief review of findings and several suggestions for future research.