Effects of dividend distribution of financial structure
- Tez No: 7942
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZi£T Bu çalışma temettü dağıtımı ile finansal yapı arasında bir bağıntı olup olmadığını araştırmaktadır. Türkiyelin en büyük 500 sanayi firması arasından seçilmiş 62 firmanın, ki bunların 31 'i kar payı dağıtım zorunluğu bulunan halka açık firmalardır, 1982-1986 kesitine ait finansal oranları analiz için kullanıl mıştır. îki grupta toplanmış bu 62 firmanın gerçekten iki ayrı gruba ait olup olmadığının araştırılması için bir istatistik farklılık analizi yapılmış t ir. Ayrıç a temettü dağıtım politika ları, kurallar, temettü dağıtımı üzerine Türk kanunları ve kâr kavramı gibi konulara da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT This study seeks to find a relation "between dividend distri bution and financial structure. Financial ratios of 62 firms from the top 500 Turkish industrial firms, in the period of 1982-1986 have been used for the analysis. These 62 firms consist of 31 dividend distributing public firms and 31 non dividend distri buting non- public firms. A discriminant analysis has been done to see if the 62 firms in two groups are in fact two different groups. Dividend distribu tion policies, rules, Turkish laws on dividend distribution, and the concept of profit are also briefly touched.