Elektrikli araçlarda gerçek zamanlı işletim sistemiyle kontrol edilen elektronik diferansiyel sistemi tasarımı
Real-time operating system control of elektronic differential system for electric vehicles
  1. Tez No: 1005148
  2. Yazar: ATAKAN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gerçek zamanlı işletim sistemleri, çok çekirdekli yapılarda eş zamanlı görev yönetimi sağlayarak güvenli ve güvenilir otomotiv yazılımlarının geliştirilmesine olanak tanır. Bu tez çalışmasında, AUTOSAR benzeri metodolojilerle, V-Model perspektifinde elektronik diferansiyel uygulaması geliştirilmiştir. Çalışma doğrultusunda matematiksel temeli Ackermann geometrisine dayanan elektronik diferansiyel modeli, model-tabanlı geliştirme ile geleneksel gömülü kodlama yöntemlerinin birlikte kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Gereksinim yönetimi, detaylı tasarım, birim test ve entegrasyon adımları V-Model sürecine uygun olarak gerçekleştirilmiş; çok çekirdekli yapı iş parçacığı olarak modellenmiştir. Her iş parçacığı farklı işlevler üstlenmiştir. LogicCore0'da temel yazılım katmanlarının zamanlanması, LogicCore1'de matematiksel modelin işlenmesi, LogicCore2'de ise uygulama yazılımının yürütülmesi sağlanmış ve bu yapı alt görevlerle planlanarak modellenmiştir. Geliştirme sürecinde V-Model'in tüm adımları yazılım geliştirme ortamında uygulanmış, model odaklı çalışma prensipleri izlenmiştir. Yapılan simülasyon çalışmaları, elektronik diferansiyel algoritmasının gerçek zamanlı işletim sistemi üzerinde güvenli ve kararlı şekilde çalıştığını göstermiştir. Temel testlerde ise hedeflenen görevler başarıyla yerine getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real-time operating systems facilitate the development of safe, reliable, and high-quality automotive software by enabling concurrent task management within multi-core architectures. This thesis presents the development of an electronic differential application employing a methodology inspired by the AUTOSAR framework, implemented in accordance with the V-Model systems engineering process. The proposed system incorporates an electronic differential model grounded in the mathematical principles of Ackermann steering geometry, developed through a hybrid approach combining model-based design and conventional embedded coding practices. Requirements management, detailed design, unit testing, and integration activities were systematically executed in alignment with the V-Model. In the multi-core architecture, LogicCore0 was designated for scheduling basic software layers, LogicCore1 for executing the mathematical model, and LogicCore2 for running the application software. Each processing core was further structured with sub-tasks scheduled to meet real-time constraints. The entire development lifecycle was carried out within a model-oriented workflow followed by software verification on a simple setup. Simulation results confirmed that the electronic differential algorithm achieved stable and reliable performance under a real-time operating system. Fundamental tests validated the system's capability to fulfill its intended operational objectives.