Rythme et temporalite dans les illuminations d'Arthur Rimbaud
Arthur Rimbaud'un illuminations yapıtında ritim ve zamansallık
  1. Tez No: 100518
  2. Yazar: ÖMER AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
öz Bu çalışmada, dilin içerik ve biçim düzlemleri arasındaki ilişki, zamansallık bakımından incelenmiştir Bunun için Arthur Rimbaud'nun Illuminations başlıklı yapıtında, metnin sunduğu sesbilimsel özelliklerle, söylem düzeyinde zamanı eklemleme biçimi arasındaki ilişki ele alınırken, bir yandan. Groupe u'nün retorik araştırmalarında geliştirdiği ritim sınıflandırmasından (ilk-ritim, yarı-ritim, tam-ritim), öbür yandan da, günümüz göstergebilimcilerinin üzerinde durduğu sözce-sözcelem ayrımından yararlanılmıştır. Arthur Rimbaud'nun yapıtı bağlamında, Illuminations metninin geçmiş zaman içeriklerinin yarı-ritimlerle, şimdiki zaman içeriklerinin tam-ritimlerle, gelecek zaman içeriklerinin de ilk-ritimlerle karşılıklı olarak belirlendiği sonucuna vardık. Bu çalışma sonunda elde ettiğimiz bütünsel sonuç ise, düzyazı şiirin, dilin içerik (söylem) düzlemiyle biçim (metin) düzlemi arasındaki gerginliği sahneye koyan bir yazın türü olduğudur. ABSTRACT This study attempts to observe the relation between the content and the form of concrete linguistic acts from the point of view of temporality. In order to atteign this objective, we have analysed the relation between the phonological particularities of the text and the temporal manipulations of the discourse in the work of Arthur Rimbaud intitled Illuminations; in this analyse, we have profited from the classification of rhythmes elaborated by Groupe u (proto-rhythm, quasi-rhythm and rhythme), as well as from the distinction, made in French semiotic studies, between the“enonce”and“ enunciation”. At the end of our study, we have conclued that, in thw contexte of our corpus, the contents of past are correlated to quasi-rhythmes, the contents of present to rhythmes and the contents of futur to proto-rhythmes. Besides, our global conclusion emphasizes that the prose poem is defined as scene of the tension between the content (discours) and the form (text) of language. Ill
Özet (Çeviri)