Antik kaynaklarda Karia bölgesi
Karia in the antique
  1. Tez No: 100517
  2. Yazar: AYLA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZSAİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
oz Antik kaynaklarda, Kana, adlı bu çalışmada Eskiçağ'da Anadolu'nun önemli antik bölgelerinden biri olan Karia bölgesi ile ilgili Antik kaynaklar taranarak konuyla ilgiler bilgiler toparlamış, kronolojik bir sıraya göre düzenlenmiş Ve çevirileri yapılmıştır. Bölgenin tarihi coğrafyası, tarihçesi, kentleri ile ilgili bilgiler antik kaynaklarda değinildiği oranda sunulmaya çalışılmıştır. Bölge zengin kültürel ve tarihsel dokuya sahip olmakla birlikte, Anadolu'da en yoğun araştırma ve kazıların yapıldığı bölgelerden biridir., ABSTRACT In this study named“Karia in the Antique Sources”, the information on the has been gathered up by scanning the antique sources related to the Karia region that is one of the important antique regions in the Anatolia of the antique times and arranged in chronological order and translated. It has been tried to present the historical geography, histori and cities of the region to the extent that referred in the antique sources. The region, having a rich cultural and historical texture, is one of the regions where the most of the researches and excavations are made. Ill
Özet (Çeviri)