AST/ALT oranının obstrüktif uyku apne sendromu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between the AST/ALT ratio and obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 1005183
  2. Yazar: LATİFE KONUK AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: OSAS tanısı PSG ile konmakla birlikte erişilebilirliği sınırlıdır. Bu çalışmada De Ritis (AST/ALT) ve ALT/AST oranlarının OSAS şiddetiyle ilişkisi ve birinci basamakta öngörü değerleri araştırıldı. Materyal ve Metot: 2018-2024 arasında, uyku laboratuvarına başvuran 2577 olgu retrospektif tarandı. Bunlardan ilk kez PSG ile değerlendirilen 1758 olgu alındı. Dışlanma kriterlerine göre 784 olgu elendi. Dahil edilme kriterlerine göre 974 olgu alındı. Karaciğer enzimleri ile AST/ALT ve ALT/AST hesaplandı. Lipit profilleri alındı. Oranlar, AHI, ODI, ortalama ve minimum SpO₂, T90, ortalama kalp hızı, uyku etkinliği ve demografik verilerle ilişkilendirildi. Tanısal performans ROC analiziyle değerlendirildi. Bulgular: OSAS grubunda erkek oranı, boy, kilo, VKI, ortalama kalp hızı, T90 ve ODI kontrol grubuna göre daha yüksekti; ortalama ve minimum SpO₂ ile uyanıklık SpO₂ daha düşüktü (tümü p≤0,002; SpO₂ için p<0,001). GGT, AST ve ALT düzeyleri OSAS'ta anlamlı yüksekti. Oranlar açısından OSAS'ta ALT/AST daha yüksek, AST/ALT daha düşüktü (p=0,033 ve p=0,034). Şiddet alt gruplarında ağır OSAS'ta ALT ve ALT/AST artarken AST/ALT azaldı. Korelasyon analizinde AST/ALT, AHI, ODI, T90 ile zayıf ve negatif; ALT/AST zayıf ve pozitif ilişkiliydi; AHI ile ODI arasında güçlü, T90'ın AHI ve ODI ile ilişkisi orta düzeydeydi (tümü p<0,001). ROC analizinde, OSAS'ı sağlıklılardan ayırmada ALT/AST için en iyi eşik 1,07 (duyarlılık %55, özgüllük %53) ve AST/ALT için 0,83 (duyarlılık %66, özgüllük %43) olup, her iki oran için AUC=0,544 bulundu. Sonuç: AST/ALT ve ALT/AST oranları OSAS ile ilişkili olmakla birlikte tek başına ayırt edici değildir. Hipoksik yük göstergeleri (ODI, T90) ve temel lipid profili ile birlikte kullanıldığında klinik risk öngörüsüne tamamlayıcı katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Objective: Although diagnosis of obstructive sleep apnea (OSAS) relies on polysomnography (PSG), its availability remains limited. This study examined the association between the De Ritis (AST/ALT) and ALT/AST ratios and OSAS severity, and assessed their predictive utility in primary care. Materials and Methods: Between 2018 and 2024, 2,577 consecutive adults presenting to a sleep laboratory were retrospectively screened. Of these, 1,758 underwent first-time PSG; 784 were excluded per predefined criteria, and 974 were included. Liver enzymes were retrieved and AST/ALT and ALT/AST were calculated; lipid panels were recorded. Ratios were analyzed in relation to AHI, ODI, mean and minimum SpO₂, T90, mean heart rate, sleep efficiency, and demographics. Diagnostic performance was evaluated by ROC analysis. Results: Compared with controls, the OSAS group had a higher proportion of males, greater height and weight, higher BMI, and higher mean heart rate, T90, and ODI, while mean, minimum, and awake SpO₂ were lower (all p≤0.002; SpO₂ p<0.001). GGT, AST, and ALT levels were significantly higher in OSAS. ALT/AST was higher and AST/ALT lower in OSAS (p=0.033 and p=0.034). In severity subgroups, ALT and ALT/AST increased while AST/ALT decreased in severe OSAS. Correlations showed AST/ALT was weakly and negatively associated with AHI, ODI, and T90, whereas ALT/AST was weakly and positively associated; the AHI-ODI correlation was strong and T90 correlated moderately with AHI and ODI (all p<0.001). In ROC analyses distinguishing OSAS from healthy controls, optimal thresholds were 1.07 for ALT/AST (sensitivity 55%, specificity 53%) and 0.83 for AST/ALT (sensitivity 66%, specificity 43%); AUCs were 0.544 for both ratios. Conclusion: Although AST/ALT and ALT/AST ratios are associated with OSAS, they are not sufficiently discriminatory as stand-alone markers. Used in conjunction with hypoxic burden metrics (ODI, T90) and a basic lipid panel, they may add incremental value for clinical risk stratification.