Savunma sporu ile uğraşan sporcuların atletik zihinsel enerji ve öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the athletic, mental energy and self-sufficiency levels of athletes engaged in defense sports
  1. Tez No: 1005198
  2. Yazar: KAAN MERT ÜÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Tüm spor branşları için atletik zihinsel enerji ve öz yeterlilik birbiri ile ilişkili ve birbirini etkileyebilecek nitelikte iki kavramdır. Bu iki kavramda da zorluklar karşısında durabilme ve başarılı olma gibi parametreler vurgulanmaktadır. Bu çalışmada savunma sporları yapan sporcuların atletik zihinsel enerji ve öz yeterlilik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini; judo, karate ve taekwondo branşlarından toplam 500 sporcu oluşturmuştur. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, 18 maddeden oluşan 6 alt boyuttanoluşan 6'lı likert tipi Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği ve 17 maddeden oluşan 4 alt boyuttanoluşan 5'li likert tipi Sporcu Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ile birlikte; Pearson korelasyon, regresyon, bağımsız gruplar T testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Analizler SPSS bilgisayar paket programı ile gerçekleştirilmiş, istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma da elde, elde edilen bulgular, genel olarak atletik zihinsel enerji ile öz yeterlilik arasındaki korelasyonların düşük düzeyde olduğunu ve çoğu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Bu sonuçlar, savunma sporları yapan sporcularda psikolojik kaynakların birbirini destekleyebilmesine rağmen, bu iki yapının her zaman güçlü ve doğrudan bir biçimde birlikte hareket etmeyebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
All sports disciplines involve athletic mental energy and self-efficacy, two concepts that are interrelated and may influence each other. Both concepts emphasize the ability to cope with difficulties and achieve success. This study aimed to examine the athletic mental energy and self-efficacy levels of athletes engaged in combat sports in terms of certain variables The sample comprised a total of 500 athletes from judo, karate, and taekwondo branches. Data were collected using a Personal Information Form developed by the researcher, the Athletic Mental Energy Scale consisting of 18 items and 6 sub-dimensions in a 6-point Likert format, and the Athlete Self-Efficacy Scale consisting of 17 items and 4 sub-dimensions in a 5-point Likert format. In the data analysis, descriptive statistics were used along with Pearson correlation, regression, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA). Analyses were conducted using the SPSS statistical software package, and the level of statistical significance was set at p<0.05. The findings of the present study revealed that the correlations between athletic mental energy and self-efficacy were generally low, and that the majority of these relationships were not statistically significant. These findings suggest that although psychological resources may complement each other among athletes participating in combat sports, athletic mental energy and self-efficacy do not necessarily function in a strong or directly interrelated manner.