Türk müziği kanun çalgısının tını özelliğine etki eden yapısal farklılıkların imal edilmiş kanunlar üzerinden incelenmesi
Investigation through manufactured kanuns of the structural differences the timber feature effecting of the Turkish music kanun instrument
- Tez No: 1005199
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Kanun sazı Türk müziği temel çalgılarından biridir. Geniş ses aralığı ve zengin tınısı ile dikkat çeker. Geçmişte derisiz, mandalsız ve metal telli bir enstrüman iken günümüzde genel olarak dört derili, mandallı ve naylon telli olarak kullanılmaktadır. Kanunun tınısına etki eden birkaç yapısal özellik vardır bu yapısal özelliklerin zaman içinde değişime uğradığı gözlemlenmektedir. Kanunun çeşitli bölümlerinde farklı ağaç türleri ve yapısal farklılıklar uygulanarak farklı tınılar elde edilmek istenmektedir. Özellikle son yıllarda seçilen ahşap türleri ve kafes sisteminde değişimler görülmektedir. Bu değişikliklerin kanun sazının tını ve icra özelliğine etkisini ortaya koymak amacı ile yapısal özellikleri itibariyle farklılıklar içeren, imal edilmiş kanun enstrümanları üzerinde tını, perde, ağaç türü, deri sayısı, ana iskelet yapısı ve eşik özelliğinin kanunun tınısına etkisini araştırmak araştırmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda, araştırmada tarama modeli esas alınmış ve nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırma evrenini yapısal farklılıklar içeren kanunlar oluştururken örneklemi ise yapısal açıdan birbirinden farklı özellikler taşıyan ve farklı lütiyeler tarafından imal edilmiş olan altı adet kanun oluşturmaktadır. Kanunlar random (rastgele) olarak seçilmiştir. Araştırma örneklemini oluşturan kanunlar Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı bünyesinde akustik açıdan doğal bir ortamda Tanburi Cemil Bey'e ait Ferahfeza Saz Semaisinin birinci hane ve mülazeme bölümleri icra edilmiş ve profesyonel ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen kayıtlar beş uzman eğitimci ve icracının görüşlerine sunulmuştur. Bununla birlikte beş eğitimci uzman ve beş kanun lütiyesine yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuştur. Araştırma sonucunda ; kanun çalgısında geleneksel tınının 26 perdeli, dört deri bölmeli, çınar ağacı üst ses tablasının birlikte kullanılması ile elde edilebildiği, üç deri bölmeli ve ladin ağacı üst ses tablası kullanımının kanun tınısına etki ettiği, daha pest/ bas bir karakter kazandırdığı, üç deri bölmeli kanunlarda deri yırtılması sorunu yaşandığı, bu sorunu gidermek için de yapay deri kullanıldığı, deneysel çalışmalar haricinde kanun sazının geleneksel yapısal özelliklerinin korunması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The kanun is one of the fundamental instruments of Turkish music. It attracts attention with its wide sound range and rich timbre. While in the past it was an instrument without skin, without pegs, and with metal strings, today it is generally used with four skins, pegs, and nylon strings. There are several structural features that effect the tone of the kanun, and it is observed that these structural features change over time. Different tones are achieved by using different types of wood and structural differences in various sections of the kanun. Especially in recent years, there have been changes in the selected wood types and cage systems. The main purpose of this research is to investigate the effects of the timbre, fret, wood type, number of skins, main skeleton structure and threshold features on the sound of the kanun instrument, which has manufactured kanun instruments with different structural features, in order to reveal the effect of these changes on the sound and performance characteristics of the kanun. In this context, the scanning model was taken as basis in the research and the interview technique was applied within the framework of qualitative research methods. While the research universe consists of kanuns with structural differences, the sample consists of six kanuns with structurally different features and produced by different luthiers. The kanuns were randomly selected. The first section and mülazeme sections of Tanburi Cemil Bey's Ferahfeza Saz Semai were performed in an acoustically natural environment at the Selcuk University Dilek Sabanci State Conservatory and recorded with a professional audio recorder. The recordings obtained were presented to five expert educators and performers for their opinions. In addition, semi-structured interview questions were asked to five education experts and five kanun luthiers. As a result of the research; The traditional sound of the kanun instrument is 26 tone, four leather sections, It can be achieved by using the sycamore tree top soundboard together, the use of three leather sections and a spruce top soundboard affects the sound of the kanun, it gives a more bass character, there is a problem of leather tearing in the three leather-sectioned kanun, it gives a more bass character, there is a problem of leather tearing in the three leather-sectioned kanun, in order to solve this problem, that artificial leather was used and it was concluded that the traditional structural features of the kanun instrument should be preserved except for experimental studies.