Sikkeler ışığında Phrygia Bölgesi'ndeki ırmak tanrıları (Roma Dönemi)
In the liht of the ancient coins, the river gds in Phrygia (Roman Period)
  1. Tez No: 100523
  2. Yazar: DEMET CİNİSLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın konusunu ışığında Roma döneminde Phrygia Bölgesi 'ndeki Irmak Tanrıları oluşturmaktadır. Sikke kataloglarının taranmasından sonra ilahlaştınlan ırmaklar tanımlanmış ve bunların modem ve antik kaynaklardan araştırılması yapılmıştır. Kısaca Phrygia Bölgesi'nin sınırlan, tarihi ve uygarlığına değinildikten sonra bu çalışma haritalarla desteklenmiştir. Irmakların geçtikleri yerlere getirmiş olduğu bereketin yanı sıra sulamada kullanılmaları insanlar için yaşamsal bir öneme sahip olmalarına neden olmuş ve bu ırmakların ilahlaştınlmasma sebep olmuştur. Phrygia Bölgesi sikkelerinde oldukça fazla sayıda Irmak Tanrısı kültünün olması, suyun çokluğundan değil aslmda suyun az olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanlar bu yüzden su özlemlerini onları ilahlaştırarak dile getirmişlerdir. Genelde çıplak ya da himationlu, uzanırken veya otururken, çoğunlukla ellerinde saz, cornucopiae,buğday ve haşhaş tohumlan tutarken gösterilen ırmakların yanında içinden su akan ters dönmüş vazo yer alır.
Özet (Çeviri)
In the ligt of the ancient coins, the subject of this research includes the river gods in Phrygia in the Roman period. After wieving the catalogues of coins, idolized rivers had been defined and searching of the modern and anc'ent sourches had been completed. After the boundaries of Phrygia, its history and civilization had been touched, this work had been supported by maps. Beside the rivers had blessed the areaon which they lie, their usage in irrigation had caused them to be vitually important for human life. The existence of Phrygian cults too much on Phrygian coins is not due to their abundance, just due to their scarcity. There upon people had revealed their wishes for rivers as being idolized by them. Generally together with the rivers there exists a reversed vaso with in which water flows while people are naked or himation, lieing or sitting, mostly while they hold reeds, cornucopiae, ear of grain and seed of popy.