Manyas gölü ve yakın çevresinin jeomorfolojisi ve uygulamalı jeomorfolojisi
Geomorphology and applied geomorphology of Manyas lake and its surroundings
  1. Tez No: 100522
  2. Yazar: SAADET TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Doktora tez çalışması olarak hazırlanan bu çalışma,“Manyas Gölü ve Yakın Çevresinin Jeomorfolojisi ve Uygulamalı Jeomorfolojisi”hakkında yapılmıştır. Çalışma sahası Balıkesir ili sınırları içinde olup Güney Marmara Bölümünde bulunmaktadır. Sahanın jeomorfolojik evrimi Marmara Denizinin oluşumu ile yakından ilgilidir. Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAF) ve bunun sonucunda ortaya çıkan Neotektonik hareketler sahanın şekillenmesinde etkili olmuştur. Tektonik bir depresyon özelliği gösteren sahanın içinde yer alan Manyas Gölü, çevreden getirilen sedimentlerle hızla dolmaktadır. Ayrıca göl çevresindeki düzlük alanlarda taşkın tehlikesi her zaman vardır. Manyas Ovası ekonomik değeri yüksek tarımsal potansiyele sahiptir. İşte bu çalışmada, yukarıda kısaca açıklanmaya çalışılan sahanın oluşum ve gelişimini ve bu sürecin ortaya çıkardığı jeomorfolojik problemler ortaya konmaya çalışılmıştır. ABSTRACT This study prepared as doctorate thesis wasdone about Lake Manyas and the geomorphology of its neighbourhood and its applied geomorphology. The working area is in Bahkesir's Provincial area and southern Marmara. The geomorphological evolution of the area is closely related to the formation of Marmara sea. The Fault Zone of Northern Anatolia (NAF) and neotectonic movements existing at the end of it were effective on the formation of the land. Lake manyas, which is in the area having a tectonical depression, has been filled with the sediment from the environment. Besides, there is always a danger of overflowing in the falat lands around the lake. The plain of Manyas has got an agricultural potential in a high economic value. In this study, the area shortly explained above, with its formation and evolution and also geomorphological problems of this period have been worked out.
Özet (Çeviri)