Enhancing password security and memorability for Arabic users using artificial intelligence
Yapay zeka kullanan Arapça kullanıcılar i̇çi̇n şi̇fre güvenli̇ği̇ni̇n ve hatırlanırlığının arttırılması
  1. Tez No: 1005233
  2. Yazar: ROAA ADEL SAIED HAMAD
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HAMZA ABUNIMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yeni bir Şifre Oluşturucu ve Şifre Gereksinimleri Çıkarıcısı geliştirerek Arapça karakterlerin şifre oluşturmaya entegre edilmesini araştırmaktadır. Amaç, çok dilli şifre gereksinimlerinin zorluklarını ele alırken şifre gücünü ve akılda kalıcılığını artırmaktır. Şifre Oluşturucu, kullanıcının seçtiği temel kelimeyi Arapça karakterler, semboller ve Latin karakterleri içerecek şekilde değiştirerek güvenli ve hatırlaması kolay şifreler oluşturur ve Arapça harf kabul edilmediği takdirde İngilizce bir şifre oluşturur. Ek olarak, Şifre Gereksinimleri Çıkarıcısı, kodlardan şifre politikalarını analiz etmek ve çıkarmak için yapay zekayı kullanır, kullanıcılara net yönergeler sağlar ve desteklenmeyen karakterler nedeniyle şifre reddini önler. Çalışma, entropi hesaplamaları, kaba kuvvet saldırı simülasyonları ve çevrimiçi şifre gücü ölçerler aracılığıyla İngilizce ve Arapça şifrelerin gücünü karşılaştırır. Sonuçlar, Arapça şifrelerin entropiyi önemli ölçüde artırdığını ve kaba kuvvet saldırılarına karşı daha güçlü bir direnç sağladığını göstermektedir. İngilizce şifreler altı saniye içinde kırılırken, Arapça şifreler bunun iki katı veya daha fazla zaman aldı. Çevrimiçi güç denetleyicileri, Arapça parolalar için kırılma süresinin İngilizce parolalar için sadece iki yıl olmasına kıyasla 849.000 yıl olduğunu tahmin etti. Parola Gereksinimleri Çıkarıcısı, özel bir AI destekli veri kümesi oluşturarak İngilizce olmayan reddetme veri kümelerinin eksikliğini gidererek parola politikalarını etkili bir şekilde belirler ve böylece aracın çok dilli parolaları yönetme yeteneğini iyileştirir. Bulgular, Arapça karakterlerin dahil edilmesinin, akılda kalıcılığı tehlikeye atmadan parola karmaşıklığını, güvenliğini ve kullanıcı deneyimini geliştirdiğini göstermektedir. Kullanıcı dostu arayüz, tarayıcı uzantısı ve AI destekli politika çıkarma, Parola Oluşturucu ve Çıkarıcıyı çok dilli ortamlarda parola güvenliğini güçlendirmek için kapsamlı bir çözüm haline getirir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the integration of Arabic characters into password creation through the development of a novel Password Generator and Password Requirements Extractor. The aim is to enhance password strength and memorability while addressing the challenges of multilingual password requirements. The Password Generator modifies the user's chosen base word to include Arabic characters, symbols, and Latin characters, generating secure and easy-to-remember passwords, and generating an English password in case Arabic letter is not accepted. Additionally, the Password Requirements Extractor employs AI to analyze and extract password policies from codes, providing users with clear guidelines and preventing password rejection due to unsupported characters. The study compares the strength of English and Arabic passwords through entropy calculations, brute-force attack simulations, and online password strength meters. Results show that Arabic passwords significantly increase entropy, providing stronger resistance to brute-force attacks. While English passwords were cracked within six seconds, Arabic passwords took double that time or more. Online strength checkers estimated the cracking time for Arabic passwords to be 849,000 years, compared to just two years for English passwords. The Password Requirements Extractor effectively identifies password policies, addressing the lack of non-English rejection datasets by generating a custom AI-powered dataset, thus improving the tool's ability to manage multilingual passwords. The findings demonstrate that incorporating Arabic characters enhances password complexity, security, and user experience without compromising memorability. The user-friendly interface, browser extension, and AI-driven policy extraction make the Password Generator and Extractor a comprehensive solution for strengthening password security in multilingual environments.