Evaluation of advanced rapid HIV1/2 tests as reliable alternatives to immunoblot assays: A comparative study of geenius HIV1/2 and multisure HIV1/2 in resolving indeterminate results and enhancing diagnostic accuracy
İleri düzey HIV1/2 hızlı testlerinin immünoblot testlerine güvenilir alternatifler olarak değerlendirilmesi: Geenius HIV1/2 ve multisure HIV1/2'nin belirsiz sonuçları çözme ve tanısal doğruluğu artırmaktaki karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 1005235
  2. Yazar: ESRA SALEMEH
  3. Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER ÇİĞDEM SEZER ZHMUROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Allerji ve İmmünoloji, Science and Technology, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel INNO-LIA™ HIV I/II Score immünoblot testine alternatif olarak Geenius HIV1/2 ve Multisure HIV1/2 adlı iki ileri düzey HIV1/2 hızlı tanı testinin performansını araştırmaktadır. Araştırma, bu testlerin performanslarını ve belirsiz (indeterminate) sonuçları çözme yeteneklerini değerlendirerek HIV tespiti konusundaki tanısal doğruluğu artırmalarını amaçlamaktadır. Araştırmada, başlangıçta Architect HIV Ag/Ab combo assay ile tarama ve INNO-LIA™ HIV I/II Score ile doğrulama yapılan 224 HIV örneği kullanılmıştır. Ek olarak, PCR, doğrulayıcı bir test olarak uygulanmıştır. Seçilen örnekler, güvenilir bir değerlendirme için uyumlu ve uyumsuz sonuçları içermektedir. Tüm örnekler, Geenius HIV1/2 ve Multisure HIV1/2 ile yeniden test edilmiştir. Performans ölçütleri olan duyarlılık, özgüllük ve genel uyum gibi istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma, her iki hızlı testin de mükemmel performans gösterdiğini, özellikle Multisure HIV1/2'nin belirsiz vakaları çözme konusunda üstünlük sağladığını bulmuştur. Multisure HIV1/2, belirsiz sonuçların %81.5'ini (22/27) negatif olarak sınıflandırmış ve bu konuda Geenius HIV1/2'yi geride bırakmıştır. Ayrıca, her iki test de PCR ile yüksek uyum göstermiş ve INNO-LIA™ HIV I/II Score'nın belirsiz sonuçlar verdiği durumlarda dahi güvenilir sonuçlar sunmuştur. Sonuç olarak, Geenius HIV1/2 ve Multisure HIV1/2, geleneksel immünoblot testlerine umut verici alternatifler olarak öne çıkmaktadır. Bu testler, HIV tanısının daha verimli ve maliyet etkin bir şekilde yapılmasını sağlar, özellikle kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda. Multisure HIV1/2, belirsiz sonuçları çözme konusunda daha güvenilir bir test olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bulguların daha geniş örneklem gruplarıyla doğrulanabilmesi için gelecekte yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the performance of two advanced HIV1/2 rapid diagnostic tests, Geenius HIV1/2 and Multisure HIV1/2, as alternatives to the traditional INNO-LIA™ HIV I/II Score immunoblot assay. The study aims to evaluate their performance and effectiveness in resolving indeterminate results, enhancing diagnostic accuracy in HIV detection. The study utilized 224 HIV samples, initially tested via Architect HIV Ag/Ab combo assay for screening and INNO-LIA™ HIV I/II Score for confirmation. PCR was additionally performed as a surrogate confirmatory test. Selected samples included concordances and discrepancies for robust evaluation. All samples were then re-tested using Geenius HIV1/2 and Multisure HIV1/2. Statistical analysis using key performance metrics such as sensitivity, specificity, and overall agreement was performed. The study found that both rapid tests demonstrated excellent performance, with Multisure HIV1/2 particularly excelling in resolving indeterminate cases. It classified 81.5% (22/27) of indeterminate samples as negative, outperforming Geenius HIV1/2 in this regard. Additionally, both tests showed high agreement with PCR, offering reliable results even in cases where INNO-LIA™ was inconclusive. In conclusion, Geenius HIV1/2 and Multisure HIV1/2 represent promising alternatives to traditional immunoblot assays. They offer a more efficient and cost-effective means of diagnosing HIV, particularly in resource-limited settings, with Multisure HIV1/2 proving to be the more reliable test in resolving indeterminate results. Future studies with larger sample sizes are recommended to further validate these findings.