Kıkırdak rejenerasyonunu hızlandırmak için oluşturulan hidroksiapatit-grafen oksit-kitosan doku scaffold üzerine mezenkimal kök hücre uygulanması
The application of mesenchymal stem cells hydroxyapatitegraphene oxide-chitosan tissue scaffold designed to accelerate cartilage regeneration
  1. Tez No: 1005256
  2. Yazar: BERNA AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoloji, Bioengineering, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Eklem kıkırdak dokusu sürekli olarak tekrarlayan kompresif strese maruz kalan fakat küçük boyutlu yaralanmalarda dahi kendini yenileyemeyen bir dokudur. Kıkırdak yapı, kıkırdak matrisini üreten kondrositler, matriks ve bağ dokusunu oluşturan fibrillerden oluşmaktadır. Avasküler yapısı nedeniyle kıkırdağın kendini yenileme kapasitesi oldukça sınırlıdır. Herhangi bir enflamasyon durumunda dokuya progenitör hücre girişi olmamaktadır ve bu durum hücresel artıkların etkili bir şekilde temizlenmesinin önüne geçmektedir. Yeni dokunun oluşmasını sağlayacak tek hücre tipi olan kondrosit hücreleri kıkırdak dokusunun derinlerinde, kıkırdak kemik sınırına yakın olarak bulunmakta ve yoğun hücrelerarası matristen dolayı hasar bölgesine göç edememektedir. Günümüzde uygulanan kısa süreli çözüm olabilen tedavi yöntemlerine rejenerasyonla cevap verilememektedir. Ağır kıkırdak hasarları ise doku transferini gerektirmektedir fakat otograft olarak bağışlanacak kıkırdak dokusu azlığı ve doku uyumluluğu ile ilgili sorunlar yaygın uygulamayı engellemektedir. Bu sebeplerle uzun vadeli etkili çözüm üretebilecek biyobozunur iskele ve otolog hücrelerin kullanıldığı çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu alan, doğal olarak yenilenemeyen dokuların onarılması veya yeniden üretilmesi için biyomalzeme temelli iskeleler geliştirilmesini kapsamaktadır. Bu iskeleler, hücrelerin yapışması, büyüyüp çoğalması ve özelleşmiş dokular oluşturması için gerekli mekanik ve biyokimyasal ortamı sağlarken, eklem kondrositleri veya mezenkimal kök hücreler ve büyüme faktörlerini iskelelere yerleştirerek iyileşmeyi artırmayı hedefler. Bu bilgilerin ışığında iskeleyi geliştirmekteki amacımız, yeni bir yaklaşım getirerek ve kıkırdak rejenerasyonunu teşvik ederek literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The articular cartilage tissue is constantly exposed to repetitive compressive stress but is unable to regenerate even in the case of minor injuries. The cartilage structure consists of chondrocytes, which produce the cartilage matrix, as well as fibrils that form the matrix and connective tissue. Due to its avascular nature, the self-renewal capacity of cartilage is highly limited. Inflammatory conditions do not allow the infiltration of progenitor cells into the tissue, preventing the effective clearance of cellular debris. Chondrocytes, the only cell type responsible for new tissue formation, are located deep within the cartilage near the cartilage-bone interface and are unable to migrate to the damaged area due to the dense extracellular matrix. Current treatment methods provide only short-term solutions and do not promote regeneration. Severe cartilage damage requires tissue transplantation; however, the limited availability of autograft cartilage tissue and issues related to tissue compatibility prevent widespread application. For these reasons, research focusing on biodegradable scaffolds and autologous cells has gained significance as a potential long-term solution. This field involves the development of biomaterial-based scaffolds for the repair or regeneration of tissues that cannot naturally regenerate. These scaffolds provide the necessary mechanical and biochemical environment for cell adhesion, growth, proliferation, and specialized tissue formation, while also incorporating joint chondrocytes or mesenchymal stem cells and growth factors to enhance healing. In light of this information, our aim in developing the scaffold is to contribute to the literature by introducing a novel approach and promoting cartilage regeneration.