The use of Syrian refugees as a political instrument in Türki̇ye's relations with the European Union (2015-2017)
Suriye uyruklu mültecilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde politik bir araç olarak kullanılması (2015-2017)
- Tez No: 1005255
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YEŞİLYURT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Suriye mülteci krizi sırasında Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkinin postyapısalcı, güvenlikleştirme ve yapılandırmacı teorileriyle analizi yoluyla yorumlanmasını sunmaktadır. 2011 yılında Suriye krizinin başlaması ile birlikte milyonlarca insan yerinden edildi. Binlerce can kaybı rapor edilirken, nüfusun yarısı komşu ülkelere ve Suriye'nin diğer şehirlerine sığınmaya başladılar. Suriye'ye yakınlığı nedeniyle Türkiye bölgede önde gelen ev sahiplerinden biri olarak ortaya çıktı. Türk devleti tarafından misafir olarak görülen ve memnuniyetle karşılanan Suriye uyruklu mültecilerin savaş sona erdikten bir süre sonra ayrılmaları bekleniyordu. Süre beklenmedik bir şekilde uzadığında, Türkiye, Avrupa ülkeleriyle bu sorumluluğu birlikte üstlenmek için harekete geçti. Milyonlarca Suriye uyruklu mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, AB'nin de yükü paylaşması ve sorumluluk üstlenenleri desteklemeye başlaması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin bölgesel konumu göz önünde bulundurulduğunda, bu tez, ülkenin bölgede stratejik olarak bir koruyucu ve istikrar sağlayıcı olarak bir aktör olarak söylemsel ve politik olarak konumlandırıldığını savunmaktadır. Aynı zamanda, AB, sınır güvenliği, siyasi baskılar ve göç yönetimi gibi iç sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu endişelerle konumlanan AB, Türkiye'nin göç krizini bir kaldıraç olarak kullanma şansı bulduğu bir ortam yarattı. Bu bilgiler ışığında bu tez, göçün AB'ye karşı nasıl bir kaldıraç olarak kullanıldığı ve politikacıların uluslararası müzakerelerde konuşmalarını nasıl araçsallaştırdıkları konusunda daha derin bir anlayış ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers an interpretation of the relationship between the European Union (EU) and Türkiye during the Syrian refugee crisis through an analysis using post-structuralist, securitization and constructivist theories. With the outbreak of the Syrian conflict in 2011, millions of people were displaced from their homes. While thousands of deaths were reported, more than half of the population started to seek refuge in neighboring countries and other Syrian cities. Due to its proximity to Syria, Türkiye emerged as one of the lead hosts in the region. Welcomed by the Turkish state as guests, Syrian refugees were expected to leave after a while once the war ended. When the duration came to an unexpected length, Türkiye needed a collective commitment with the EU member states. Accommodating millions of Syrian refugees, Türkiye declared that the EU was expected to share the burden and start supporting those who already took on responsibility. Türkiye discursively positioned itself as a regional protector and stabilizer, a framing that later underpinned its diplomatic claims vis-à-vis the EU. Concurrently, the EU was exposed to domestic problems, including concerns on border security, political pressures and migration governance. Positioned by these concerns, the EU created a context where Türkiye used the migration crisis as leverage. In light of these, this thesis will provide a deeper understanding of how migration is used as leverage against the EU and how the politicians instrumentalize their speeches in international negotiations.