Sağlık sistemleri ve güvenlik stratejilerinin, askerî sağlık sistemine etkileri: Bir sistem önerisi
The effects of health systems and security strategies on the military health system: A system suggestion
- Tez No: 1005258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TARIK ÖZKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Askeri Sağlık Hizmetleri, Healthcare Management, Military Health Services
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Askeri sağlık hizmetlerinin tarihi incelendiğinde, savaş zamanlarında üzerindeki çalışmaların artırıldığı, savaş ve çatışmaların durağanlaştığı dönemlerde ise, kamu ve devlet tarafından, ona olan ilginin azaldığı görülmektedir. Bu durumda, sistemin dinamizmini ve diğer paydaşlarıyla uyumunu sağlamak için, yenilikçi yaklaşımlarla sürekli iyileştirme çalışmaları gerekli olmaktadır. Bu çalışmalarda askeri sağlık sistemini etkileyen diğer faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Çalışmamızda; politika yapıcılar ile sağlık sistemleri ve güvenlik stratejileri alanlarında çalışan stratejik seviyedeki yöneticiler, akademisyenler ve saha çalışanları için, ulusal sağlık sistemleri ve ulusal güvenlik stratejilerinin, askeri sağlık sistemi üzerindeki etkilerinin ve bu konudaki algının anlaşılması, bu çerçevede, ideal askeri sağlık sisteminin organizasyonu ve süreçleri hakkında öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, araştırılan konunun özgünlüğü ve sınırlılıkları göz önüne alınarak, mümkün olduğunca fazla sayıda örneklemin değerlendirilebilmesi ve çok yönlü analiz edilebilmesi amacıyla, literatür taraması, ölçek, senkron görüşmeler, asenkron görüşmeler ve odak grup toplantısı uygulamalarıyla toplanan verinin tamamının değerlendirildiği“Karma Yöntem Araştırması”olarak planlanmıştır. Çalışmamızın sonucunda; askeri sağlık sistemlerinin yönetim, örgütlenme ve hizmet sunumu fonksiyonları üzerinden ulusal sağlık sistemleri ve ulusal güvenlik stratejileri tarafından etkilendiği, askeri sağlık sistemlerinin yapılandırılmasında ülkelerin ulusal sağlık sistemleri ve ulusal güvenlik stratejilerinin dikkate alınması gerektiği ortaya konulmuştur. Ulusal sağlık sistemlerinin askeri sağlık sistemini en çok kaynak fonksiyonu üzerinden etkilediği görülmüştür. Personel ve lojistik kaynak kapasitesi askeri sağlık sistemi üzerinde etkili olmaktadır. Ulusal güvenlik stratejileri ise askeri sağlık sistemini en çok yönetim fonksiyonu üzerinden etkilemektedir. Realist güvenlik stratejilerinde birliklerin içerisinde teşkilatlanan basit sağlık hizmet birimleri yeterli görülürken, askeri sağlık sisteminin dünyada yaygınlaşan postmodern savunma ve güvenlik stratejilerinde çok yönlü hizmet anlayışına sahip olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of military medical services shows that efforts concerning it increased during wartime, while public and governmental interest in it decrease during periods when wars and conflicts became stagnant. In this situation, continuous improvement efforts using innovative approaches are necessary to ensure the system's dynamism and harmony with its other stakeholders. Other factors influencing the military medical system must be considered in these efforts. Our study aimed to understand the impact of national health systems and national security strategies on the military medical system, and the perception regarding this matter. Based on this impact and perception, it further aimed to develop proposals concerning the ideal organization and processes of the military medical system for policymakers, strategic-level managers, academics, and field workers in the healthcare systems and national security strategies. Considering the originality and limitations of the subject investigated, our study was planned as a“Mixed Methods Research”where all data collected were evaluated. Data collection involved a literature review, the scale, synchronous interviews, asynchronous interviews, and focus group meetings, in order to assess the largest possible number of samples and enable multi-faceted analysis. As a result of our study, it has been demonstrated in light of quantitative and qualitative data that military madical systems are affected by national health systems and national security strategies through their management, organization, and service delivery functions, and that countries' national health systems and national security strategies should be taken into account when structuring military medical systems. It has been observed that national health systems primarily influence the military health system through the resource function. Personnel and logistical resource capacity have important effect on the military health system. National security strategies, on the other hand, primarily influence the military health system through the management function. While simple healthcare units organized within the troops are deemed sufficient in realist security strategies, the military health system is expected to adopt a multi-faceted service approach in the postmodern defense and security strategies that are becoming widespread globally.