Şirketlerde rekabet avantajı oluşturmada insan kaynakları yönetiminin rolü
The role of human resources management in creating competitive advantage in companies
- Tez No: 1005280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilgili kavram ve teorilerin analizine dayalı betimleyici (deskriptif) bir yaklaşımla, şirketlerde rekabet avantajının elde edilmesinde İnsan Kaynakları Yönetimi'nin (İKY) rolünü incelemektir. Araştırma, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin temel boyutlarını (çalışanların işe alınması, geliştirilmesi, motive edilmesi ve elde tutulması dahil) keşfetmeye ve bu boyutları rekabet avantajı sağlama stratejileriyle ilişkilendirmeye odaklanmıştır. İnsan kaynakları politikaları ve örgütsel performans arasındaki ilişkiyi ele alan önceki literatür ve uygulamalı çalışmalar gözden geçirilmiş; etkili İnsan Kaynakları Yönetimi aracılığıyla sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmada başarılı olan şirketlerin vaka analizleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin geleneksel bir idari işlevden öte, beşeri sermayeye yapılan yatırım, işe alım ve geliştirme konularında yenilikçi uygulamaların benimsenmesi ve yaratıcılığı teşvik eden bir çalışma ortamı oluşturulması yoluyla organizasyonların rekabet gücünü artıran kilit bir stratejik unsur olduğunu göstermiştir. Çalışma, sürdürülebilir rekabet avantajının, İK politikalarının şirketin stratejik hedefleriyle bütünleşmesiyle sağlandığını; bunun da verimliliği artırdığını, çalışan bağlılığını güçlendirdiğini ve kurumun pazardaki imajını yükselttiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak çalışma, İKY'nin organizasyonların stratejik planlamasının merkezine entegre edilmesi, hızla değişen iş ortamına yanıt veren esnek politikaların benimsenmesi ve uzun vadede rekabet avantajını sürdürme aracı olarak becerilerin sürekli geliştirilmesine ve yenilikçi bir kültürün benimsenmesine odaklanılması gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of Human Resource Management (HRM) in achieving competitive advantage in companies, utilizing a descriptive approach based on the analysis of relevant concepts and theories. The research focused on exploring the fundamental dimensions of HRM, including recruitment, development, motivation, and employee retention, and linking them to strategies for realizing competitive advantage. Previous literature and applied studies that addressed the relationship between HRM policies and organizational performance were reviewed, and real-world cases where companies successfully built sustainable competitive advantage through effective human resource management were analyzed. The findings demonstrated that HRM is not a traditional administrative function but represents a key strategic element in enhancing organizational competitiveness through investing in human capital, adopting innovative recruitment and development practices, and creating a work environment that encourages creativity. The study also showed that sustainable competitive advantage is achieved when HRM policies are integrated with the company's strategic objectives, contributing to increased productivity, enhanced employee loyalty, and strengthening the organization's market image. The study concludes by emphasizing the necessity of integrating HRM into the core of organizations' strategic planning, adopting flexible policies that respond to rapid changes in the business environment, and focusing on continuous skills development and the adoption of an innovation culture as a means of maintaining competitive advantage in the long term