Sürdürülebilir rekabet avantajını artırmada girişimciliğin etkisi
The impact of entrepreneurship in increasing sustainable competitive advantage
- Tez No: 1005279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, girişimciliğin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmedeki etkisini, modern iş ortamının çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarına odaklanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilgili kavram ve teorilerin analizine ve konuyu çeşitli perspektiflerden ele alan bilimsel literatür ve önceki çalışmaların kapsamlı bir incelemesine dayanan tanımlayıcı bir yaklaşım benimsemiştir. Çalışma ayrıca, insan kaynakları yönetiminin temel kavramlarını ve inovasyonun kurumsal rekabet gücünü artırmadaki rolünü ele almış ve yerel ve uluslararası pazarlarda sürekli başarıyı sağlamak için girişimci stratejilerin sürdürülebilirlik uygulamalarıyla bütünleştirilmesine odaklanmıştır. Önceki çalışmalar, araştırma boşluklarını belirlemek ve bu tezin ele almayı amaçladığı eksiklikleri vurgulamak için analiz edilmiştir. Sonuçlar, girişimciliğin kurumsal performansı artırmada önemli bir etkiye sahip olduğunu ve girişimci girişimlerin inovasyonla birleştirilmesinin uzun vadeli rekabet gücünün artmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca, inovasyonu destekleyen çalışma ortamlarına yatırım yapan ve sürdürülebilir stratejik planlama benimseyen kuruluşların gelecekteki zorluklarla başa çıkmak için daha donanımlı oldukları görülmüştür. Çalışma, girişimcilik ekosistemini desteklemek ve sürdürülebilir rekabet avantajının kapsamını genişletmek için her düzeyde girişimcilik kültürünün geliştirilmesini, sürekli eğitim ve öğretim programlarının geliştirilmesini ve akademik ve özel sektör arasındaki ortaklıkların güçlendirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of entrepreneurship on achieving sustainable competitive advantage, focusing on the environmental, social, and economic dimensions of the modern business environment. The research adopted a descriptive approach based on the analysis of relevant concepts and theories, as well as a comprehensive review of scientific literature and previous studies addressing the topic from various perspectives. The study also addressed the fundamental concepts of human resource management and the role of innovation in enhancing corporate competitiveness, focusing on the integration of entrepreneurial strategies with sustainability practices to ensure sustained success in local and international markets. Previous studies were analyzed to identify research gaps and highlight the shortcomings this thesis aims to address. The results demonstrated that entrepreneurship has a significant impact on improving corporate performance, and that combining entrepreneurial initiatives with innovation contributes to increased long-term competitiveness. Furthermore, organizations that invest in innovation-supporting work environments and adopt sustainable strategic planning are better equipped to address future challenges. The study recommends developing an entrepreneurial culture at all levels, developing continuing education and training programs, and strengthening partnerships between academia and the private sector to support the entrepreneurial ecosystem and expand the scope for sustainable competitive advantage.