Linked lives across borders: adult sibling relationships inmiddle class transnational families in Türki̇ye
Sınırlar ötesinde bağlantılı yaşamlar: Türkiye'deki orta sınıf ulusötesi ailelerde yetişkin kardeş ilişkileri
- Tez No: 1005299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN CON WRIGHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, bir kardeşin yurtdışına göç ettiği, diğerinin ise Türkiye'de kaldığı orta sınıf ulusötesi ailelerde yetişkin kardeş ilişkilerini incelemektedir. Ulusötesi aile literatüründe göçün etkileri çoğunlukla ebeveyn-çocuk ya da eş ilişkileri çerçevesinde ele alınmaktadır. Yaşam seyri ve toplumsal cinsiyet perspektifleriyle şekillenen bu çalışma, kardeşleri bireylerin hayatında önemli aktörler olarak ele almakta ve hayatlarının toplumsal cinsiyet yapıları içinde birbirine bağlantılı şekilde ilerlediğini varsaymaktadır. Ulusötesi bağlamda bu ilişkileri anlamak amacıyla, kardeşleri yurtdışına göç etmiş 16 katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin tematik analizi sonucunda bulgular dört ana tema altında toplanmıştır. İlk olarak, coğrafi mesafe, bürokratik engeller ve göçün kalıcılığına ilişkin algılar, kardeşler arası temasın niteliği, niceliği ve aralarındaki destek alışverişlerini şekillendirmektedir. İkinci olarak, kardeşin göçüyle birlikte iletişim yöntemleri ve iletişimin niteliği, iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklar ve zaman farkı ve yoğun iş temposu gibi sınırlılıklar doğrultusunda değişmektedir. Üçüncü olarak, göç eden ve geride kalan kardeşler arasındaki karşılıklı destek ve ebeveyn bakımına ilişkin sorumluluklar hem yaşam seyirleri hem de toplumsal cinsiyet normları tarafından şekillendirilmektedir. Son olarak, bir kardeşin göçünün geride kalan kardeşlerin potansiyel göç planlarını bazen teşvik edici, bazen ise sınırlayıcı biçimde etkilediği görülmüştür. Bulgular, göçün yalnızca bireysel bir deneyim olmadığını, aynı zamanda yetişkin kardeşler arasındaki ilişkileri toplumsal cinsiyete dayalı biçimlerde yeniden yapılandırdığını göstermektedir. Bu çalışma, özellikle ulusötesi ailelerde destek ve bakım ilişkileri bağlamında, geride kalan kardeşlerin deneyimlerinin göç çalışmaları ve politikaları açısından dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines adult sibling relationships in middle class transnational families where one sibling has migrated abroad while the other has remained in Türkiye. The literature on transnational families mostly studied the effects of migration on parent–child or spousal relationships. Guided by the life course and gender perspectives, this study approaches siblings as important actors in individuals' lives in which their life paths are interconnected and shaped by gendered structures. To understand these relationships in a transnational context, semi structured in-depth interviews were conducted with 16 participants whose siblings had migrated abroad. The thematic analysis of the qualitative data presented four main themes. First, geographical distance, bureaucratic barriers, and the perceived permanence of migration shaped the quality and quantity of sibling contact and support exchanges. Second, the impact of a sibling's migration on the methods and quality of communication was based on the affordances of communication technologies and constraints like time zone differences and busy schedules. Third, mutual support and responsibilities regarding parental care among migrant and stay-behind siblings were shaped by both their life trajectories and gender norms. Finally, a sibling's migration influenced the migration aspirations of the stay behind siblings, sometimes encouraging and sometimes constraining them. Findings indicate that migration is not only an individual experience, also shapes ties between adult siblings in a gendered manner. This study suggests that migration studies and policies should consider the experiences of siblings who stay behind, especially regarding exchanges of support and care in transnational families.