4. Sanayi Devrimi'nin Almanya üzerine etkisinin kapsamlı bir analizi ve Türkiye özelinde öneriler
A comprehensive analysis of the impact of the 4th Industrial Revolution on Germany and recommendations for Turkey
  1. Tez No: 1005303
  2. Yazar: SAADET İÇTEN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK MELAHAT YURTTAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
Özet
Endüstri 4.0, Almanya'nın inovasyon ve üretimde küresel liderliğini sürdürme çabalarının merkezinde yer almaktadır. Birçok ülke Almanya'nın Endüstri 4.0'a yaklaşımını taklit etmeye çalışırken, çok az ülke Almanya'ya göre teknolojik ve üretim yetenekleri temeline sahiptir. Bu çalışmada, Almanya'nın GSYİH, Ar-Ge harcamaları ve işsizlik, 1996-2020 dönemini kapsayan yıllık veriler kullanılarak Granger Nedensellik Testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, GSYİH ve Ar-Ge harcamaları arasında çift yönlü bir nedensellik, işsizlikten GSYİH'ya doğru bir nedensellik bulunmuştur. GSYİH ve Ar-Ge'den işsizliğe doğru bir nedensellik bulunamamıştır. Bu analiz sonucuna göre Türkiye özelinde öneriler sonuç kısmında anlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is at the center of Germany's efforts to maintain its global leadership in innovation and manufacturing. While many countries try to imitate Germany's approach to Industry 4.0, few countries have the technological and manufacturing capabilities base compared to Germany. In this study, Germany's GDP, R&D expenditures and unemployment, the annual data of using the 1996-2020 period, Granger Causality Test was conducted. According to the analysis results, a bidirectional causality was found between GDP and R&D expenditures, and a causality running from unemployment to GDP. No causality running from GDP and R&D to unemployment was found. According to the results of this analysis, suggestions specific to Turkey will be tried to be explained in the conclusion part.