Yenidoğan yoğun bakımda izlenen hastalarda analjezi stratejileri
Analgesia strategies in patients monitored in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 1005330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) izlenen preterm bebeklerde uygulanan analjezi yöntemlerini değerlendirmek ve bu uygulamaların kısa-orta vadeli klinik ve nörogelişimsel sonuçlarla ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yenidoğan döneminde ağrılı uyaranlara maruz kalmanın hem akut fizyolojik stabiliteyi hem de uzun dönem nörolojik gelişimi olumsuz etkileyebildiği bilinmesine karşın, ülkemizde bu konuda yürütülen araştırmalar sınırlıdır. Çalışmamız, klinik uygulamalara yol gösterecek veriler sağlaması bakımından önem taşımaktadır. Gereç ve yöntem: Araştırmaya, 2023–2024 yılları arasında YYBÜ'de izlenen toplam 162 preterm yenidoğan dahil edilmiştir. Veriler retrospektif olarak dosya incelemesi yoluyla toplanmış, hastaların demografik özellikleri, klinik tanıları, uygulanan girişimler, analjezi yöntemleri ve nörogelişimsel değerlendirme bulguları kaydedilmiştir. Analjezi uygulamaları, farmakolojik ve nonfarmakolojik yöntemler olarak iki ana grupta sınıflandırılmıştır. Bulgular: Preterm yenidoğanların büyük çoğunluğunda (%94,4) nonfarmakolojik analjezi yöntemlerinin tercih edildiği, yalnızca küçük bir bölümünde (%5,6) farmakolojik analjezi uygulandığı saptanmıştır. En sık kullanılan nonfarmakolojik stratejiler; anne sütü verilmesi, kanguru bakımı, emzik, masaj ve banyo uygulamalarıdır. Farmakolojik analjezi ise daha çok enfeksiyon, mekanik ventilasyon gereksinimi ve ağır klinik seyir gösteren olgularda tercih edilmiştir. Ayrıca farmakolojik analjezi uygulanan bebeklerin hem mekanik ventilatörde kalış süreleri hem de hastanede yatış süreleri anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur. Sonuç: Nörogelişimsel sonuçlar değerlendirildiğinde, bazı hastalarda motor ve bilişsel gelişimde gecikmeler görülmüşse de, kullanılan analjezi yöntemi ile bu gecikmeler arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, takip süresinin kısıtlı olması nedeniyle analjezi stratejilerinin uzun dönem nörogelişimsel 10 sonuçlara etkisinin net biçimde ortaya konabilmesi için daha geniş örneklemli, prospektif ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır. YYBÜ'de ağrı yönetiminde öncelikli olarak güvenli, kolay uygulanabilir ve yan etkisi olmayan nonfarmakolojik yöntemlere başvurulmasının önemli olduğu görülmektedir. Ancak ağır klinik tabloya sahip bebeklerde farmakolojik analjezi gerekli olabilmekte, bu nedenle her olgu bireysel olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca multidisipliner yaklaşım, hemşire, hekim ve aile iş birliği, analjezi stratejilerinin başarısı açısından kritik öneme sahiptir. Sonuç olarak, preterm bebeklerde ağrı yönetimi sadece akut konforun sağlanması değil, aynı zamanda uzun vadede sağlıklı nörogelişim için de temel bir klinik hedef olmalıdır. Bu bağlamda, klinisyenlerin ağrı değerlendirmesine düzenli olarak yer vermesi, farmakolojik ve nonfarmakolojik yöntemleri doğru şekilde kombine etmesi ve gelecek araştırmaların bu alandaki bilgi eksikliğini gidermeye yönelik olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study was conducted to evaluate the analgesia methods applied to preterm infants monitored in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Ankara Bilkent City Hospital and to investigate the relationship of these practices with short- and medium-term clinical and neurodevelopmental outcomes. Although it is known that exposure to painful stimuli during the neonatal period may adversely affect both acute physiological stability and long-term neurological development, research on this subject in our country remains limited. Our study is important as it provides data that may guide clinical practice. Materials and Methods: A total of 162 preterm neonates monitored in the NICU between 2023 and 2024 were included in the study. Data were retrospectively collected through chart review, and the demographic characteristics, clinical diagnoses, interventions, analgesia methods, and neurodevelopmental evaluation findings of the patients were recorded. Analgesia practices were classified into two main groups: pharmacological and non-pharmacological methods. Results: It was found that non-pharmacological analgesia methods were preferred in the vast majority (94.4%) of preterm neonates, while pharmacological analgesia was applied in only a small proportion (5.6%). The most frequently used non-pharmacological strategies included breast milk administration, kangaroo care, pacifier use, massage, and bathing. Pharmacological analgesia, on the other hand, was predominantly used in cases with infection, need for mechanical ventilation, and severe clinical courses. Moreover, infants who received pharmacological analgesia had significantly longer durations of mechanical ventilation and hospitalization. Conclusion: When neurodevelopmental outcomes were evaluated, although delays in motor and cognitive development were observed in some patients, no significant association was identified between the type of analgesia and these delays. However, due to the limited follow-up period, larger, prospective, and long-term studies are required to clearly determine the impact of analgesia strategies on long- 12 term neurodevelopmental outcomes.ın pain management within the NICU, it appears crucial to primarily utilize safe, easily applicable, and side-effect-free non- pharmacological methods. Nevertheless, pharmacological analgesia may be necessary in infants with severe clinical conditions; therefore, each case should be assessed individually. Furthermore, a multidisciplinary approach, incorporating collaboration among nurses, physicians, and families, is critical to the success of analgesia strategies. In conclusion, pain management in preterm infants should not be regarded solely as ensuring acute comfort but also as a fundamental clinical objective for promoting healthy long-term neurodevelopment. In this context, it is recommended that clinicians regularly incorporate pain assessment, appropriately combine pharmacological and non-pharmacological methods, and direct future research toward addressing the existing knowledge gap in this field.