Türkiye'de siyasal sosyalleşme ve kutuplaşma: Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin analizi
Political socialization and polarization in Turkey: Analysis of members of the Justice and Development Party and the Republican People's Party
- Tez No: 1005336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAŞGETİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusunu siyasal sosyalleşme araçları dediğimiz aile, akran grupları, sosyal çevre, okul-eğitim, kitle iletişim araçları ve siyasi partilerin, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin sosyalleşme süreçlerindeki ve üyelerin kutuplaşması üzerindeki etkileri oluşturmaktadır. Araştırma, parti üyelerinin sosyalleşme süreçlerini derinlemesine analiz ederek siyasal kimliklerin nasıl inşa edildiğini, parti üyeliği sürecinin bireylerin siyasi görüşlerini nasıl pekiştirdiğini, değiştirdiğini ya da dönüştürdüğünü ve siyasal kutuplaşmaya hangi sosyalleşme aktörlerinin katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Araştırmada, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatları içeren nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında çalışma grubunu belirlemek adına siyasi partilerin çeşitli kademelerinde görev almış parti üyelerine anket uygulanmıştır. Ardından anket sonuçlarına göre seçilen yirmi sekiz parti üyesiyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, siyasal partilerin yalnızca siyasi tercihleri değil üyelerin dünyayı algılayış biçimlerini, sosyal ilişkilerini ve gündelik yaşam pratiklerini de belirleyici biçimde etkilediğini göstermektedir. Bulgular siyasal sosyalleşmenin bireylerin düşünce dünyasını şekillendirmekte çok güçlü bir araç olduğunu ortaya koyarken aynı zamanda bu araçların parti merkezli ve tek yönlü kullanımı durumunda toplumsal ayrışma ve siyasal kutuplaşmaya yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of political socialization tools, namely family, peer groups, social environment, school education, mass media, and political parties, on the socialization processes of the members of the Justice and Development Party and the Republican People's Party and the effects of these actors on their polarization. The research aims to reveal how political identities are constructed, how the party membership process reinforces, changes, or transforms individuals' political views, and which socialization actors contribute to political polarization by analyzing the socialization processes of party members in depth. In addition, it aims to reveal the tools that affect the socialization processes of polarized party members and to deeply investigate the effects of political parties on the members' worldviews, social lives, and thoughts of members. A qualitative research method, including semi-structured in-depth interviews, was used in the research. To determine the study group within the scope of the research, a survey was administered to party members who worked at various levels of political parties. Then, in-depth interviews were conducted with twenty-eight party members selected according to the survey results. The results obtained show that political parties affect not only political preferences but also the members' perception of the world, social relations, and daily life practices in a decisive way. While the findings reveal that political socialization is a very powerful tool in shaping the individuals' world of thoughts, it has also been determined that these tools lead to social separation and political polarization when used as party-centered and one-sided