Tasavvuf düşüncesinde basîret ve firâset anlayışı (Hz. Yûsuf kıssası örneği)
The concept of basīra (inner vision) and firāsa (spiritual discernment) in sufi thought: The story of Prophet Joseph as a case study
- Tez No: 1005337
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Toplumuzda yaygın olarak kullanılan basîret ve firâset kavramları ile İslam düşüncesi içerisinde en çok meşgul olan ilim, tasavvuf olmuştur. İnsanın mânevî olana dair görüşünü ifade eden ve“kalp gözü”olarak kullanılan basîret kavramı ile; ileri görüşlü olma, olayların ardındaki gerçeği sezme anlamlarında kullanılan firâset kavramının tasavvuf düşüncesinde neyi ifade ettiğini ortaya çıkardık. Bu doğrultuda, birinci bölümde öncelikle bu iki kavramın ayrı ayrı semantik analizini yaptık. Farklı alanlardaki kullanımlarını ayrıca yakın anlamlı ve zıt anlamlı kavramlarını ortaya koyduk. Bununla birlikte basîret ve firâset kavramlarının benzerlik ve farklılıklarını göstermek amacıyla iki kavramın karşılaştırmasını yaptık. İkinci bölümde; tezimizin başlığı doğrultusunda“Tasavvuf Düşüncesinde Basîret ve Firâset Anlayışı”nı ortaya koymaya çalıştık. Bu doğrultuda tasavvuf kaynaklarında geçen basîret ve firâset kavramlarının seyrini sürdük. Basîret ve firâsetin çeşitlerini, derecelerini, mahallini, kaynağını, sonucunu izah ederek bu kavramları tüm yönleriyle izaha çalıştık. Bununla birlikte basîret sahiplerinden ve özelliklerinden bahsettik. Ayrıca basîretin sınırlılıklarını tespit etmeye; böylelikle basîretin açılması-keskinleşmesi, kapanması-bağlanması ve kör olması gibi yaygın olarak kullanılan konulara açıklık getirdik. Üçüncü bölümde; teorik çerçevesi çizilen basîret ve firâset kavramlarının pratik karşılıklarını göstermek istedik. Bu kapsamda en güzel kıssa olan Hz. Yûsuf kıssasındaki şahısların yaşadıkları olaylar üzerinden basîret ve firâsetlerine dair durumlarını izaha çalıştık. Böylelikle şahısların özellikleri ile basîret ve firâsetleri arasındaki ilişkileri gün yüzüne çıkarmayı düşündük. Bu çalışma ile; kadîm kültürlerde yaygın olarak yer alan kalp gözü, ruh gözü, üçüncü göz, iç gözü vb tabirlerle insanın hayata mânevî bir göz ile bakması anlayışını tasavvuf perspektifinden ortaya koymuş olduk. İnsan kendinde var olan bu basîret kabiliyetini işlevsel hale getirebilirse görüşü tamamen değişecek; hayattaki her şey bir anlam kazanacaktır. Zira hayatta anlamsız bir şey yoktur. Hayatta anlamı bulabilmek, basîret sahibi olmayı; bu manaya göre yaşamak da firâset sahibi olmayı gerekli kılar. Bu sebeple tezimiz, hayatın anlamını ortaya çıkarmaya yönelik olarak bir sûfî bakışı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the concepts widely used in our society, baṣīra (basîret) and firāsa (firâset) have been most extensively discussed within Islamic thought by the discipline of Sufism. In this study, we have examined what the concept of baṣīra, which expresses a person's perception of the spiritual realm and is commonly referred to as the“eye of the heart,”and the concept of firāsa, which is used in the sense of foresight and intuitively perceiving the truth behind events, signify within Sufi thought. Accordingly, in the first chapter, we primarily conducted separate semantic analyses of these two concepts. We also identified their usages in different fields, as well as their synonymous and antonymous concepts. Furthermore, in order to demonstrate the similarities and differences between baṣīra and firāsa, we carried out a comparative analysis of the two concepts. In the second chapter, in line with the title of our thesis, we sought to present the understanding of baṣīra and firāsa in Sufi thought. In this context, we traced the development of these concepts as they appear in Sufi sources. By explaining their types, degrees, loci, sources, and outcomes, we attempted to elucidate baṣīra and firāsa in all their aspects. In addition, we discussed the possessors of baṣīra and their characteristics. We also aimed to identify the limitations of baṣīra, thereby clarifying commonly used notions such as the opening and sharpening of baṣīra, its closing and obstruction, and its blindness. In the third chapter, we aimed to demonstrate the practical counterparts of the concepts of baṣīra and firāsa, whose theoretical framework had been established. Within this scope, we sought to explain the states of baṣīra and firāsa through the events experienced by the characters in the story of Prophet Joseph (Hz. Yūsuf), regarded as the most beautiful of narratives. In this way, we aimed to reveal the relationship between the characters' traits and their baṣīra and firāsa. Through this study, we have presented, from a Sufi perspective, the understanding of viewing life through a spiritual eye, which is widely expressed in ancient cultures through terms such as the eye of the heart, the eye of the soul, the third eye, and the inner eye. If a person can render this inherent capacity of baṣīra functional, their entire outlook will change, and everything in life will gain meaning. For there is nothing meaningless in life. Finding meaning in life requires possessing baṣīra, while living according to that meaning necessitates possessing firāsa.