Laparotomi sonrası yoğunbakım yatışı gereken hastalarda sonuçlar: Retrospektif bir çalışma
Outcomes in patients requiring intensive care unit admission after laparotomy: A retrospective study
- Tez No: 1005363
- Danışmanlar: PROF. DR. ALKİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda laparotomi sonrası yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda klinik özellikleri, perioperatif değişkenleri ve mortalite ile ilişkili faktörleri değerlendirmek için retrospektif gözlemsel bir araştırma olarak planlandı. Çalışmaya laparotomi uygulanarak YBÜ'ye kabul edilen 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastalar acil ve elektif laparotomi olarak iki gruba ayrıldı. Demografik veriler, ASA sınıflaması, cerrahi ve anestezi süresi, kullanılan anestezik ajanlar, APACHE II, SOFA ve Glasgow Koma Skoru değerleri, inotrop gereksinimi, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakım yatış süresi ve hastane mortalitesi kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırmalar ve mortalite ile ilişkili faktörler istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışma sonuçlarına göre acil laparotomi uygulanan hastalarda mortalite oranı elektif laparotomi grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Acil laparotomi grubunda APACHE II ve SOFA skorları daha yüksek, Glasgow Koma Skoru daha düşük saptandı. Ayrıca bu hastalarda inotrop gereksinimi, mekanik ventilasyon süresi ve yoğun bakım yatış süresi anlamlı olarak daha uzundu. Cerrahi sürenin elektif laparotomi grubunda daha uzun olduğu, ancak cerrahi sürenin mortalite ile doğrudan ilişkili olmadığı belirlendi. Anestezi indüksiyonunda acil laparotomi hastalarında ketamin, elektif hastalarda ise propofol kullanımının daha yaygın olduğu gözlendi. Sonuç olarak, laparotomi sonrası yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarda mortalite özellikle acil cerrahi uygulanan olgularda belirgin olarak yüksektir. Yüksek APACHE II ve SOFA skorları, inotrop gereksinimi ve uzamış mekanik ventilasyon mortalite ile güçlü şekilde ilişkilidir. Bu bulgular, laparotomi geçirecek hastalarda perioperatif risk değerlendirmesinin dikkatle yapılmasının ve uygun hasta grubunda planlı yoğun bakım yatışının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
OUTCOMES IN PATIENTS REQUIRING INTENSIVE CARE UNIT ADMISSION AFTER LAPAROTOMY: A RETROSPECTIVE STUDY This study was planned as a retrospective observational study to evaluate the clinical characteristics, perioperative variables, and factors associated with mortality in patients admitted to the intensive care unit after laparotomy at the Department of Anesthesiology and Reanimation, Trakya University Faculty of Medicine. Patients aged 18 years and older who were admitted to the intensive care unit after undergoing laparotomy were included in the study. Patients were divided into two groups as emergency and elective laparotomy. Demographic data, ASA classification, duration of surgery and anesthesia, anesthetic agents used, APACHE II, SOFA, and Glasgow Coma Scale scores, inotropic support requirement, duration of mechanical ventilation, length of intensive care unit stay, and hospital mortality were recorded. Comparisons between groups and factors associated with mortality were statistically analyzed. According to the study results, the mortality rate was found to be significantly higher in patients who underwent emergency laparotomy compared to those in the elective laparotomy group. APACHE II and SOFA scores were higher, while Glasgow Coma Scale scores were lower in the emergency laparotomy group. In addition, inotropic support requirement, duration of mechanical ventilation, and length of intensive care unit stay were significantly longer in these patients. The duration of surgery was longer in the elective laparotomy group; however, surgical duration was not directly associated with mortality. Ketamine was more frequently used for anesthesia induction in emergency laparotomy patients, whereas propofol was more commonly used in elective patients. In conclusion, mortality is markedly higher in patients requiring intensive care after laparotomy, particularly in those undergoing emergency surgery. High APACHE II and SOFA scores, inotropic support requirement, and prolonged mechanical ventilation are strongly associated with mortality. These findings emphasize the importance of careful perioperative risk assessment and planned intensive care unit admission in appropriately selected patients undergoing laparotomy.