Finansal okuryazarlık düzeyinin girişimcilik performansına etkisi: Bursa tarım sektörünün analizi
The impact of financial literacy level on entrepreneurial performance: An analysis of the Bursa agricultural sector
  1. Tez No: 1005364
  2. Yazar: ADEM ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, tarımsal faaliyette bulunan bireylerin girişimcilik eğilimleri ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin çeşitli demografik ve tarımsal özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırma, 392 katılımcıdan elde edilen veriler üzerinden yürütülmüş; veri toplama aracı olarak Girişimcilik Eğilimi Ölçeği ile Finansal Okuryazarlık Tutum ve Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre girişimcilik eğilimi ile finansal okuryazarlık arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (r = ,663; p < 0,01). Girişimcilik eğiliminin heveslilik (r = ,560), yenilikçilik (r = ,642) ve kararlılık (r = ,608) alt boyutlarının finansal okuryazarlık düzeyi ile anlamlı biçimde ilişkili olduğu belirlenmiştir (p < 0,01). Analizler, eğitim ve gelir düzeyi yükseldikçe girişimcilik eğilimi ve finansal okuryazarlık puanlarının arttığını; ayrıca karma üretim yapan ve mobil bankacılığı aktif kullanan bireylerin bu alanlarda daha yüksek ortalamalara sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, tarımsal faaliyette bulunan bireylerde girişimcilik eğilimi ile finansal okuryazarlığın birlikte gelişen yapılar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between entrepreneurial tendencies and financial literacy levels of individuals engaged in agricultural activities and to determine whether these variables differ according to various demographic and agricultural characteristics. The study was conducted with data obtained from 392 participants. The Entrepreneurial Tendency Scale and the Financial Literacy Attitude and Behavior Scale were used as data collection tools. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were employed for data analysis. The results indicate a positive and statistically significant relationship between entrepreneurial tendency and financial literacy (r = .663, p < .01). The sub-dimensions of entrepreneurial tendency enthusiasm (r = .560), innovativeness (r = .642), and determination (r = .608)—were found to be significantly associated with financial literacy levels (p < .01). The findings also show that higher education and income levels are associated with higher entrepreneurial tendency and financial literacy scores. In addition, individuals engaged in mixed (crop and livestock) farming and those who actively use mobile banking exhibit higher levels of entrepreneurial tendency and financial literacy. Overall, the findings reveal that entrepreneurial tendency and financial literacy are interrelated and mutually reinforcing constructs among individuals engaged in agricultural activities.