HLA-B51 ve HLA-B27 pozitif olan ve olmayan aksiyel SpA ve as tanılı hastaların klinik ve demografik özellikleri
Clinical and demographic characteristics of patients diagnosed with axial spondyloarthritis and ankylosing spondylitis with and without HLA-B51 and HLA-B27 positivity
  1. Tez No: 1005391
  2. Yazar: ANIL ÇAĞRI AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YILDIRIM ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Aksiyal spondiloartrit (axSpA), sakroiliyak eklemler ve omurgayı tutan, kronik inflamatuar bir romatizmal hastalık grubudur ve inflamatuar bel ağrısı, fonksiyon kaybı ve yaşam kalitesinde azalma ile seyreder. Hastalığın genetik altyapısında özellikle HLA-B27 önemli bir yer tutarken, HLA-B51'in axSpA'daki klinik yansımaları ve prognostik değeri net değildir. Bu çalışmada aksiyal spondiloartrit (axSpA) hastalarında HLA-B27 ve HLA-B51 pozitifliğinin demografik özellikler, klinik bulgular, hastalık aktivitesi/fonksiyon durumu ve biyolojik tedavi gereksinimi ile ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Polikliniğine başvuran toplam 177 axSpA hastası dahil edildi. Hastalar HLA durumlarına göre 4 gruba ayrıldı: Grup 1 HLA-B27(+) /HLA-B51(−) (n=95), Grup 2 HLA-B27(−) /HLA-B51(+) (n=32), Grup 3 HLA-B27(+) /HLA-B51(+) (n=7), Grup 4 HLA-B27(−) /HLA-B51(−) (n=43). Hastaların laboratuvar bulguları, görüntüle bulguları, hastalık aktiviteleri, hastaların tedavi seyirleri, HLA-B27 ve HLA-B51 genetik sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Dört grup karşılaştırmasında hastalık süresi (p=0,032), üveit (p=0,043) ve biyolojik tedavi kullanımı (p=0,001) açısından anlamlı fark saptandı. HLA-B27(+) hastalarda tanı yaşı daha düşük (p=0,025), hastalık süresi daha uzun (p=0,035), CRP daha yüksek (p=0,045), üveit daha sık (p=0,013), entezit daha sık (p=0,033) ve biyolojik tedavi kullanımı daha yüksek bulundu (p=0,001). HLA-B51(+) hastalarda tanı yaşı daha yüksek (p=0,039), BASFI daha yüksek (p=0,004) ve biyolojik tedavi kullanım oranı HLA-B51(−) hastalara kıyasla daha düşük bulundu (p=0,001). Üveit için çok değişkenli analizde bağımsız risk faktörü HLA-B27 pozitifliği idi (p=0,028). Biyolojik tedavi gereksinimi için çok değişkenli analizde bağımsız faktörler hastalık süresi (p=0,002), erkek cinsiyet (p=0,007) ve HLA-B27 pozitifliği (p=0,009) olarak saptandı. Sonuç: HLA-B27 pozitifliği üveit ile ilişkili olup biyolojik tedavi gereksinimini öngören bağımsız bir faktördür. HLA-B51 pozitifliği ise daha yüksek tanı yaşı ve daha yüksek BASFI ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular, aksiyel spondiloartrit hastalarında HLA-B27 ve HLA-B51 durumunun klinik risk stratifikasyonunda ve izlem stratejilerinin belirlenmesinde dikkate alınması gerektiğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın retrospektif ve tek merkezli tasarımı nedeniyle elde edilen bulgular nedensellikten ziyade ilişkiyi yansıtmakta olup, sonuçlar bu çerçevede değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Axial spondyloarthritis (axSpA) is a group of chronic inflammatory rheumatic diseases affecting the sacroiliac joints and the spine, and it is characterized by inflammatory back pain, functional impairment, and reduced quality of life. While HLA-B27 has a prominent role in the genetic background of the disease, the clinical implications and prognostic value of HLA-B51 in axSpA are not clear. This study aimed to evaluate the associations of HLA-B27 and HLA-B51 positivity with demographic characteristics, clinical findings, disease activity/functional status, and the need for biologic therapy in patients with axSpA. Methods: A total of 177 patients with axSpA who presented to the Rheumatology Outpatient Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital were included. Patients were divided into four groups according to HLA status: Group 1, HLA-B27(+)/HLA-B51(−) (n=95); Group 2, HLA-B27(−)/HLA-B51(+) (n=32); Group 3, HLA-B27(+)/HLA-B51(+) (n=7); Group 4, HLA-B27(−)/HLA-B51(−) (n=43). Laboratory findings, imaging findings, disease activity measures, treatment course, and HLA-B27 and HLA-B51 genetic results were evaluated retrospectively. Results: In the four-group comparison, significant differences were found in disease duration (p=0.032), uveitis (p=0.043), and biologic therapy use (p=0.001). In HLA-B27(+) patients, age at diagnosis was lower (p=0.025), disease duration was longer (p=0.035), CRP was higher (p=0.045), uveitis was more frequent (p=0.013), enthesitis was more frequent (p=0.033), and biologic therapy use was higher (p=0.001). In HLA-B51(+) patients, age at diagnosis was higher (p=0.039), BASFI was higher (p=0.004), and biologic therapy use differed (p=0.001). In multivariable analysis, the independent risk factor for uveitis was HLA-B27 positivity (p=0.028). For the need for biologic therapy, the independent factors in multivariable analysis were disease duration (p=0.002), male sex (p=0.007), and HLA-B27 positivity (p=0.009). Conclusion: HLA-B27 positivity is associated with uveitis and is an independent factor predicting the need for biologic therapy. HLA-B51 positivity was associated with an older age at diagnosis and higher BASFI. These findings suggest that HLA-B27 and HLA-B51 status should be taken into consideration in clinical risk stratification and the determination of follow-up strategies in patients with axial spondyloarthritis. Given the retrospective, single-center design of the study, the findings should be interpreted as associations rather than causal relationships.