Santral juguler ven kateter lümen tutucu tasarımı ve ergonomik kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of central jugular vein catheter lumen holder design and ergonomic use
- Tez No: 1005442
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma santral juguler ven kateter lümenlerinin sarkmasını önlemeye yönelik santral juguler ven kateter lümen tutucu aparatının geliştirilmesi ve ergonomik kullanımının değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci basamağını santral juguler ven kateter lümen tutucu aparatının geliştirilmesi, ikinci basamağını ise klinik simülasyon laboratuvarında hasta odası simüle edilerek yapılan çapraz randomize kontrollü çalışma oluşturmuştur. Çalışmaya, 20 müdahale-kontrol, 20 kontrol-müdahale grubu olmak üzere toplam 40 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Çapraz randomizasyon doğrultusunda, her iki grupta kendi uygulama sırasına göre hem aparatsız (kontrol) hem de aparatlı (müdahale) uygulama deneyimlemiştir. Veri toplamada“Sağlıklı Gönüllülerin Tanımlayıcı Özellikleri Bilgi Formu”,“Santral Juguler Ven Kateteri Değerlendirme Formu”,“Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme Anketi”,“Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği”ve“Görüş Bildirim Formu”kullanılmıştır.Veriler kontrol (n=40) ve müdahale (n=40) uygulamalarının karşılaştırılması ile elde edilmiştir. Çalışmaya katılan sağlıklı gönüllülerin tanıtıcı özellikler yönünden benzer olduğu bulunmuştur. Müdahale grubunda konfor ve baş boyun hareket kolaylık durumunun kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek, kateter pozisyon sarkma durumunun ise daha düşük olduğu bulunmuştur (p<0.001). Geliştirilen santral juguler ven kateter lümen tutucu aparatından memnuniyetin (medyan:4,38, IQR: 4-4,75) ve kullanılabilirliğin (84,19 ±15,33) yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre geliştirilen santral juguler ven kateter lümen tutucu aparatının lümen sarkmalarını önlemeye yönelik etkili ve kullanılabilir olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to develop a central jugular vein catheter lumen holder apparatus to prevent sagging of central jugular vein catheter lumens and to evaluate its ergonomic use. Research was carried out in two phases. The first step was the development of a central jugular vein catheter lumen holder apparatus, and the second step was a cross-randomized controlled study conducted by simulating a patient room in a clinical simulation laboratory. A total of 40 healthy volunteers (20 intervention-control and 20 control-intervention groups) participated in the study. In line with cross-randomization, both groups experienced both without apparatus (control) and with apparatus (intervention) in their own order of application. Data were collected using the“Descriptive Characteristics of Healthy Volunteers Information Form”,“Central Jugular Vein Catheter Evaluation Form”,“Quebec Assistive Technology User Satisfaction Assessment Questionnaire”,“System Usability Scale”and“ Opinion Form”. Data were obtained by comparing the control (n=40) and intervention (n=40) treatments. Healthy volunteers participating in the study were found to be similar in terms of identifying characteristics. In the intervention group, comfort and head and neck mobility were significantly higher and catheter position sagging was lower than in the control group (p<0.001). Satisfaction with the developed central jugular vein catheter lumen holder apparatus (median: 4.38, IQR: 4-4.75) and usability (84.19 ±15.33 were found to be high. According to these results, it was evaluated that the developed central jugular vein catheter lumen holder apparatus was effective and usable to prevent lumen prolapse.