Synthesis of CuO/FeO composite nanoparticles using Chlorella vulgaris and testing of antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities of synthesized nanoparticles
Chlorella vulgaris kullanılarak CuO/FeO kompozit nanoparçacık sentezi ve sentezlenen nanoparçacıkların antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktivitelerinin test edilmesi
  1. Tez No: 1005505
  2. Yazar: SAEDA ABDIRISAQ MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, bakır oksit (CuO) ve demir oksit (FeO) kompozit nanoparçacıkları, pigmentler, antioksidanlar ve temel mineraller açısından zengin içeriği sayesinde sürdürülebilir bir biyosentetik ajan olarak değerlendirilen Chlorella vulgaris mikroalgleri kullanılarak sentezlenmiştir. Nanoparçacıklar, bakır sülfat ve demir klorürün sulu çözeltilerinin hazırlanmasının ardından, bu çözeltilerin Chlorella vulgaris kültürü ile manyetik karıştırıcı altında birleştirilmesi yoluyla elde edilmiştir. Sentezlenen nanoparçacıkların varlığı, 300–400 nm ve 450–600 nm aralığında gözlenen karakteristik absorbsiyon bantları ile UV-Vis spektroskopisi kullanılarak doğrulanmıştır. Fotokatalitik performans, metilen mavisi, metil kırmızısı, metil turuncusu ve kristal viyole olmak üzere dört farklı boyanın bozunması ile değerlendirilmiştir. Metilen mavisi ve kristal viyole boyaları, sırasıyla yaklaşık %17 ve %12,33 oranlarında en yüksek bozunma verimliliğini göstermiştir. Ayrıca, Escherichia coli (Gram-negatif) ve Bacillus subtilis (Gram-pozitif) türleri üzerinde gerçekleştirilen antibakteriyel testler, nanoparçacıkların belirgin inhibitör etkilerini ortaya koymuştur. DPPH yöntemi ile belirlenen antioksidan aktivite ise derişime bağlı olarak artan serbest radikal temizleme kapasitesi sergilemiştir. Sonuç olarak, yeşil sentez yöntemiyle elde edilen Cu/Fe oksit nanokompozitler; antimikrobiyal, antioksidan ve fotokatalitik özellikleri ile çok işlevli bir potansiyel sunmaktadır. Elde edilen bulgular, bu nanokompozitlerin biyomedikal ve çevresel uygulamalarda kullanım potansiyelini desteklemekte olup, sitotoksisite, stabilite ve gerçek koşullara uyumluluk açısından ileri çalışmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents the synthesis of copper oxide (CuO) and and iron oxide (FeO) composite nanoparticles using the microalgae chlorella vulgaris serves as sustainable biosynthetic agent due its rich content of pigments, antioxidants, and essential minerals. The nanoparticles were synthesized by mixing aqueous solution of copper sulfate and iron chloride then mixed with the Chlorella vulgaris under magnetic stirring. UV-vis spectroscopy confirmed nanoparticle formation with characteristic absorption peaks between 300 – 400 nm and 450 – 600 nm. The photocatalytic performance was tested through the degradation of four dyes: methylene blue, methyl red, methyl orange and crystal violet. Methylene blue and crystal violet showed the highest degradation efficiencies at approximately 17% and 12.33%, respectively. Antibacterial tests against Escherichia coli (gram – negative) and Bacillus subtilis (gram – positive) revealed significant inhibitory effects of nanoparticles. In addition, antioxidant activity measured using a DPPH assay demonstrated a concentration – dependent increase in radical scavenging ability. Overall, the green – synthesized Cu/Fe oxide nanocomposites display strong multifunctional potential, with effective antimicrobial, antioxidant and photocatalytic activity. These findings support their application in biomedical and environmental fields, while further studies are needed to assess their cytotoxicity, stability and the adjustability in real – world conditions.