Rusya'nın Batı Türkistan jeopolitiği
- Tez No: 1005504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Geography, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Batı Türkistan'da ortaya çıkan yeni jeopolitik düzeni ele almaktadır. İnceleme, Rusya'nın Batı Türkistan'a yönelik stratejik yaklaşımı üzerinden yürütülmektedir. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan özelinde yapılan analizler, bölgeye dair önemli bulgular sunmaktadır. Bu analizler, Batı Türkistan ülkelerinin sadece dış güçlerin etkisine açık olmadığını ortaya koymaktadır. Aksine bu ülkelerin tarihsel miras, enerji kaynakları, demografik yapı ve siyasal tercihler doğrultusunda kendi hareket alanlarını inşa etmeye çalıştıklarını göstermektedir. Çalışma, Rusya'nın Batı Türkistan'daki etkisini çok katmanlı bir çerçevede değerlendirmektedir. Bu açıdan tarihsel süreklilik, kurumsal bağlar, kültürel etkileşim ve göç olgusu gibi unsurlar ele alınmaktadır. Buradan hareketle Rusya'nın Batı Türkistan'daki etkisinin sadece tek bir güç ilişkisine indirgenemeyeceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bölge devletlerinin benimsediği çok vektörlü dış politika stratejisine dikkat çekmektedir. Uygulanan politikalar Rusya ile ilişkilerin kontrollü denge arayışı çerçevesinde yürütüldüğünü göstermektedir. Çalışma boyunca Batı Türkistan'ın jeopolitiği, tarihsel deneyimlerin ve bölgesel hesapların kesiştiği dinamik bir alan olarak değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Rusya'nın Batı Türkistan jeopolitiğini iki eksende incelemeyi amaçlamaktadır. Bunlardan biri süreklilik eksenidir. Diğeri ise dönüşüm eksenidir. Çalışma bölgenin geleceğine dair olası yönelimleri, güç dengeleri bağlamında tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the new geopolitical order that emerged in Central Asia following the collapse of the Soviet Union. The analysis is conducted through the lens of Russia's strategic approach to Central Asia. Analyses conducted specifically on Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Tajikistan provide important findings regarding the region. These analyses reveal that Central Asian countries are not only vulnerable to the influence of external powers. On the contrary, they show that these countries are trying to build their own spheres of influence in line with their historical heritage, energy resources, demographic structure, and political preferences. This study evaluates Russia's influence in Central Asia within a multifaceted framework. In this respect, elements such as historical continuity, institutional ties, cultural interaction, and migration are examined. This research reveals that Moscow's influence in Central Asia cannot be reduced to a one-dimensional power relationship. However, it draws attention to the multi- vector foreign policy strategy adopted by the states in the region. These policies demonstrate that relations with Russia are being conducted within the framework of seeking a controlled balance. Throughout this study, the geopolitics of Central Asia has been considered a dynamic field where historical experiences and regional calculations intersect. Within this framework, the study aims to examine Russia's geopolitics in Central Asia along two axes. One of these is the axis of continuity. The other is the axis of transformation. The study opens up a discussion on possible future trends of the region within the context of power balances.