An enhanced hybird intrusion detection system based on deep and traditional learning models
Derin ve geleneksel öğrenme modellerine dayalı gelişmiş bir hibrit saldırı algılama sistemi
  1. Tez No: 1005515
  2. Yazar: REMAN SAADULDEEN SAADALLAH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Saldırı Tespit Sistemleri IDS, ağ ortamında güvenlik tehditlerinin tespitinde önemli bir rol oynar. Mevcut IDS yaklaşımlarının çoğu, dengesiz bir veri kümesi, yüksek boyutlu bir özellik alanı ve değişken saldırı özellikleri gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için bu çalışma, (AE), Evrişimli Sinir Ağı (CNN), İleri Beslemeli Sinir Ağı (FNN) ve bir SGD sınıflandırıcı gibi birden fazla öğrenme modelini birleştirerek yeni bir hibrit IDS modeli oluşturur. Otomatik Kodlayıcı, anomalileri tespit etmek için boyut azaltma (bilginin çoğunu kaybetmeden) için kullanılır. CNN ve FNN yapıları kullanılır; birincisi ayırt edici üst düzey özellikleri çıkarırken, ikincisi temsiller öğrenildiğinde ağ akışlarından ağ trafiğini tahmin eder. SGB sınıflandırıcısı basit ve hızlı bir doğrusal model olduğundan, daha kesin ve doğru sınıflandırma elde etmek için olasılık karar tabanlı sınır tabanlı olabilirlik kullanarak metin sınıflandırmasını geliştiriyoruz.
Özet (Çeviri)
Intrusion Detection Systems IDS plays an essential role in the network environment in detecting security threats. Most current IDS approaches are confronted with the issues of an imbalanced dataset, a high-dimensional feature space, and variable attack characteristics. To cope with these limitations, this work constructs a novel hybrid IDS model by combining more than one learning model, such as (AE), Convolutional Neural Network(CNN), Feed-Forward Neural Network(FNN), and an SGD classifier. The Autoencoder is applied for dimensionality reduction (without dropping much of the information) to identify anomalies. CNN and FNN structures, the former extracting discriminative high-level features and the latter predicting network traffic from network flows when the representations are learned, are employed. With the SGB classifier being a simple and fast linear model, we enhance text classification using probability decision-based boundary-based likelihood to get more precise and accurate classification. To deal with the class imbalance problem, the Synthetic Minority Over-sampling Technique (SMOTE) is used to balance the dataset to alleviate the damage of the under-represented attack classes. Furthermore, a majority voting ensemble strategy is used to combine the predictions of the CNN, FNN, and SGD classifiers to enhance the robustness and accuracy of the ultimate decision. Experiments demonstrate that the proposed hybrid model is superior to traditional models in terms of detection rates, precision, and recall, detecting known and unknown attack types. This method is believed to be a promising solution for improving the security of networks in the real world, which adopts deep learning for feature extraction and effective ensemble-based classification to advance real-world IDS deployments.