Expression changes and functional interpretation of loc genes of unknown function in microgravity environment
Mikroyerçekimi ortamında fonksiyonu bilinmeyen loc genlerinin ekspresyonel değişimleri ve fonksiyonel anlamlandırılması
- Tez No: 1005514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Genetik, Astronomy and Space Sciences, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, mikro-yerçekimi koşullarının insan gen ekspresyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, işlevi henüz tanımlanmamış LOC (Locus) genlerinin uzay (400km) ortamına verdiği yanıtlar değerlendirilmiştir. Çalışma, TÜBİTAK UZAY koordinasyonunda yürütülen, Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi olan MESSAGE (Microgravity Associated Genetics) Bilim Misyonu kapsamında toplanan biyolojik örneklerden elde edilen transkriptom verilerine dayanmaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu'na çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ve yörünge altı (100km) uçuş gerçekleştiren Tuva Cihangir Atasever'den alınan kan örnekleri üzerinden gen ekspresyon düzeyleri analiz edilmiştir. Diferansiyel gen ekspresyon analizinde Kruskal-Wallis testi uygulanarak, uçuş öncesi, sırası ve sonrası zaman noktaları arasında anlamlı gen değişimleri araştırılmıştır. Bazı LOC genlerinde (ör. LOC124904314, LOC101928834) istatistiksel olarak anlamlı değişimler tespit edilmiş; bu genler mikro-yerçekimiyle ilişkili stres yanıtı kapsamında değerlendirilmiştir. Ayrıca ko-ekspresyon analizleriyle bu genlerin olası biyolojik işlevlerine dair çıkarımlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular, mikro-yerçekiminin yalnızca bilinen gen ağlarını değil, sessiz kalmış gen bölgelerini de etkileyebileceğini göstermekte; uzay biyolojisine katkı sunarken, uzun süreli görevlerde insan sağlığını korumaya yönelik genomik ipuçları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effects of microgravity conditions on human gene expression. Specifically, the responses of LOC (Locus) genes—whose functions have not yet been clearly defined—to the space environment (400 km) were evaluated. The study is based on transcriptomic data obtained from biological samples collected as part of the MESSAGE (Microgravity Associated Genetics) Scientific Mission, coordinated by TÜBİTAK UZAY and conducted during Turkey's first human spaceflight. Gene expression levels were analyzed using blood samples collected from Alper Gezeravcı, the first Turkish astronaut to reach the International Space Station, and from Tuva Cihangir Atasever, who conducted a suborbital flight at 100 km altitude. Differential gene expression was evaluated using the Kruskal-Wallis test to identify significant changes between pre-flight, in-flight, and post-flight time points. Statistically significant changes were detected in some LOC genes (e.g., LOC124904314, LOC101928834), which were interpreted in the context of microgravity-induced stress responses. Furthermore, co-expression analyses were conducted to infer possible biological roles of these genes. The findings suggest that microgravity may influence not only well-known gene networks but also previously uncharacterized genomic regions, contributing to the field of space biology and providing novel genomic insights relevant to maintaining astronaut health during long-term missions.