Dissipative particle dynamics modeling of molecular brushes with responsive core-shell copolymer side chains
Tepkisel çekirdek-kabuk kopolimer yan zincirlerine sahip moleküler fırçaların dağıtıcı parçacık dinamiği modellemesi
  1. Tez No: 1005517
  2. Yazar: AGNė KILNAITĖ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN MERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yan zincirlerinde duyarlı çekirdek–kabuk kopolimerler bulunan moleküler fırçaların Disipatif Parçacık Dinamiği (DPD) simülasyonları ile hesaplamalı olarak incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmada, yapısal parametreler ve çözücü koşullarının bu karmaşık makromoleküler sistemlerin konformasyonel, dinamik ve morfolojik özellikleri üzerindeki etkileri sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Omurga uzunluğu (nb = 20, 40, 80, 160 boncuk), yan zincir aşılama yoğunluğu (ns = 1, 2, 4, 8 aralık mesafeleri) ve çözücü afinitesini tanımlayan etkileşim parametreleri değiştirilerek toplam 144 farklı moleküler fırça konfigürasyonu modellenmiştir. Bu sistemlerde polietilen glikol (PEG) omurgasına bağlı, poli(ε-kaprolakton) (PCL) çekirdekleri ve poli-L-laktik asit (PLLA) kabuklarından oluşan çekirdek–kabuk yan zincirleri kullanılmıştır. Çözücü kalitesi, PCL–çözücü (25.0, 40.0, 80.0) ve PLLA–çözücü (25.0, 45.0, 80.0) etkileşimleri üzerinden ayarlanmış; düşük değerler iyi çözücü, yüksek değerler kötü çözücü koşullarını temsil etmiştir. Konformasyonel analizler, omurga uzunluğunun fırça boyutu ve şeklinin en önemli belirleyicisi olduğunu ortaya koymuştur. Uzun omurgalar daha büyük jirasyon yarıçapı, uçtan uca mesafe ve asferiklik değerleri üretmiş, bu da daha uzamış yapıların oluşumuna işaret etmiştir. Aşılama yoğunluğunun etkisi ise daha karmaşık bulunmuş; yoğun aşılamanın uzun omurgalarda zincir uzamasını desteklediği, kısa zincirlerde ise farklı eğilimler gösterdiği belirlenmiştir. Çözücü kalitesi morfoloji üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Kötü çözücü koşullarında (PCL80/PLLA80) çökmüş, izotropik ve boyutça küçülmüş yapılar gözlenirken; iyi çözücülerde (PCL25/PLLA25) genişlemiş ve anizotropik konformasyonlar elde edilmiştir. İyi çözücü koşullarındaki fırçalar, eşdeğer yapısal parametreler için kötü çözücülerdekilerin yaklaşık iki katı jirasyon yarıçapı değerine ulaşmıştır. Dinamik analizler (ortalama karesel yer değiştirme ve difüzyon katsayıları) yapısal gözlemlerden daha karmaşık sonuçlar ortaya koymuştur. Uzun omurgalar, artan boyut ve sürtünme nedeniyle daha yavaş kütle merkezi difüzyonu sergilerken, aynı zamanda daha yüksek iç segmental hareketlilik göstermiştir. Bu durum, büyük fırçaların bütün olarak daha yavaş hareket etmesine rağmen içsel esnekliklerinin arttığını ortaya koymaktadır. Çözücü kalitesi ile dinamik davranış arasındaki ilişki ise yapısal eğilimler kadar öngörülebilir olmamıştır. Morfolojik incelemeler, çözücü koşullarının yapısal yeniden düzenlenmelere yol açtığını göstermiştir. İyi çözücü ortamında fırçalar çubuk benzeri genişlemiş konformasyonlar alırken, kötü çözücü koşulları kompakt ve küresel yapılara neden olmuştur. Özellikle, asimetrik çözücü koşullarında çekirdek–kabuk ters dönüşümleri gözlenmiştir. Kabuk çözünürlüğünün düşük, çekirdek çözünürlüğünün yüksek olduğu sistemlerde (PCL25/PLLA80), hidrofilik çekirdek dışarıya göç ederek çökmüş kabuğu sarmış ve ters yapılar oluşturmuştur. Sonuçlar, yapısal değişkenler ile çözücü–polimer etkileşimlerinin çekirdek–kabuk moleküler fırçaların konformasyonu, dinamik özellikleri ve morfolojik duyarlılığı üzerinde belirleyici olduğunu doğrulamaktadır. Omurga uzunluğu ve çözücü kalitesi temel parametreler olarak öne çıkarken, aşılama yoğunluğu bu faktörlerle birlikte karmaşık etkiler göstermiştir. Elde edilen bulgular, duyarlı polimer malzemelerin rasyonel tasarımına yönelik önemli katkılar sunmaktadır. Çözücü koşullarıyla konformasyon kontrolünün sağlanabilmesi ve çekirdek–kabuk ters dönüşüm kapasitesinin gözlenmesi, çevresel uyarılarla tetiklenebilen ilaç salınım sistemleri için potansiyel uygulamalara işaret etmektedir. Yapı–özellik ilişkilerinin daha iyi anlaşılması, belirli mekanik, yüzey veya taşıma özellikleri gerektiren uygulamalar için moleküler fırça tasarımlarının optimize edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada elde edilen kapsamlı veri seti ve sistematik yaklaşım ise duyarlı polimer fırça tasarımı ve bunların çeşitli uygulamaları için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a computational investigation of molecular brushes with responsive core- shell copolymer side chains using Dissipative Particle Dynamics (DPD) simulations. The research systematically examines how architectural parameters, and solvent conditions influence the conformational, dynamic, and morphological properties of these complex macromolecular systems. The study modeled 144 different molecular brush configurations by varying backbone length (nb = 20, 40, 80, 160 beads), side chain grafting density (ns = 1, 2, 4, 8 spacing intervals), and solvent affinity through interaction parameters. The molecular brushes featured a polyethylene glycol (PEG) backbone with core-shell side chains composed of polycaprolactone (PCL) cores and poly-L-lactic acid (PLLA) shells. Solvent quality was systematically tuned by adjusting PCL-solvent interactions (25.0, 40.0, 80.0) and PLLA- solvent interactions (25.0, 45.0, 80.0), where lower values represented good solvent conditions and higher values indicated poor solvent quality. The conformational analysis revealed that backbone length emerged as the most significant architectural factor determining brush size and shape. Longer backbones consistently produced larger radius of gyration values, greater end-to-end distances, and higher asphericity, indicating more elongated structures. This trend remained consistent across all solvent conditions. Grafting density effects proved more complex, with dense grafting promoting backbone extension in longer brushes while showing different patterns in shorter systems. Solvent affinity demonstrated profound effects on brush morphology. Poor solvent conditions (PCL80/PLLA80) resulted in collapsed, isotropic structures with significantly reduced dimensions, while good solvents (PCL25/PLLA25) promoted expanded, anisotropic conformations. Brushes in good solvents exhibited radius of gyration values nearly twice those observed in poor solvents for equivalent architectural parameters. Dynamic behavior analysis through mean squared displacement and diffusion coefficients revealed more complex patterns than structural properties. Longer backbones typically resulted in slower center-of-mass diffusion due to increased size and friction but exhibited enhanced internal segmental mobility. This suggests that while larger brushes move more slowly as complete entities, they possess greater internal flexibility. The relationship between solvent quality and dynamics proved non-monotonic and less predictable than structural effects. Visual morphological analysis provided crucial insights into solvent- induced structural rearrangements. Under good solvent conditions, brushes adopted rod-like, expanded conformations, while poor solvent conditions drove brushes into compact, spherical morphologies. Most significantly, the study revealed core-shell inversion phenomena under asymmetric solvent conditions. When shell solubility was poor while core affinity remained favorable (PCL25/PLLA80), the hydrophilic core migrated outward to shield the collapsed shell, creating inverted architectures. The research validates the hypothesis that architectural variations and solvent-polymer interactions significantly influence structural conformation, dynamic behavior, and morphological responsiveness of core-shell molecular brushes. Backbone length and solvent quality emerged as primary determinants, while grafting density effects showed complex interdependencies with these factors. These findings have important implications for rational design of responsive polymer materials. The demonstrated ability to control brush conformation through solvent conditions, combined with the observed core- shell inversion capability, suggests potential applications in drug delivery systems where controlled release could be triggered by environmental changes. The enhanced understanding of structure-property relationships provides guidance for optimizing molecular brush architectures for specific applications requiring tailored mechanical, surface, or transport properties. The comprehensive dataset and systematic approach established in this work provide a foundation for advancing the field of responsive polymer brush design and application.