Ceza muhakemesi hukukunda tanık koruma
Witness protection on criminal procedure law
  1. Tez No: 1005556
  2. Yazar: SEMRAY CÜSTAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda tanık beyanları en önemli ispat araçlarındandır. Ancak tanık beyanlarından sağlıklı bir sonuca ulaşılması ve maddi gerçeğe ulaşılabilmesi için tanığın tehdit ve baskı altında olmaksızın kendini güvende hissettiği bir ortamda dinlenmesi gerekir. Bu nedenle tanıkların kendilerine yönelik tehlikelere karşı korunması birtakım tedbirlerin alınmasını gerekli kılmıştır. Tez çalışmamda tanıkların korunmasını sağlamak için alınması öngörülen koruma tedbirleri, tedbirlerin şartları, tedbirlerin kimleri kapsadığı ve uygulamada karşılaşılabilecek sorunlar ile doktrindeki yorum ve kendi görüşlerimi ortaya koydum.
Özet (Çeviri)
Witness testimony constitutes one of the most vital instruments of evidence in criminal procedure. Yet, to derive reliable outcomes and attain the material truth, witnesses must testify in a secure environment without duress or intimidation. Consequently, various protection measures are required to safeguard witnesses from potential dangers. This thesis examines the prescribed measures for witness protection, their legal requirements, their scope of application, and practical challenges, while also incorporating doctrinal debates and my personal evaluations