The role of teaching presence and social presence in students' sense of learning community during COVİD-19 emergency remote teaching
COVİD-19 acil durum uzaktan öğretim sırasında öğrencilerin öğrenme topluluğu algısında öğretsel ve sosyal buradalığın rolü
  1. Tez No: 1005555
  2. Yazar: MERVE TOPGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi, öğrenciler için yükseköğrenim deneyiminde derin dönüşümlere neden oldu. Bu dönemde, acil uzaktan eğitim uygulandı ve bu da öğrenme yapılarının eğitimde ve öğrencilerin pandemi koşullarındaki öğrenme deneyimlerinde oynadığını rolü değiştirdi. Bu nicel tez çalışması, COVID-19 Uzaktan Eğitim dönemi boyunca üniversite eğitimi bağlaminda sosyal buradalık, öğretsel buradalık ve topluluk duygusunun önemini yeniden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedefle, bu çalışma bu yapılar arasındaki ilişkiyi incelemek için bir yapısal model kullanmıştır. Türkiye'deki bir devlet üniversitesinden 65 lisans öğrencisi arasında çevrim içi bir anket yapılarak öğrencilerin bu yapılar hakkındaki algılarını ölçülmüştür. Araştırma hipotezlerini test etmek ve araştırma modelini doğrulamak için Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modelleme (PLS-SEM) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin topluluk duygusu ile sosyal buradalık arasinda pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, pandemi sürecinde, öğretsel buradalık ile topluluk duygusu arasında olumlu bir ilişki gözlemlenmemiştir. Ancak, öğretsel buradalığın, topluluk duygusu ile sosyal mevcudiyet arasindaki ilişkiyi güçlendirdiği tespit edilmiş, bu da bu yapının alt bileşenlerinin doğrudan öğretim yoluyla güçlendirilebileceğini göstermiştir. Bu perspektifler, uzaktan eğitimde sosyal buradalık, öğretsel buradalık ve topluluk duygusunun etkisine dair değerli bulgular sunmaktadır ve gelecekteki eğitim süreçlerinin daha etkili yönetimi için pedagojik stratejilere yol verme potansiyeline sahiptir. Bu çalişma, bu unsurlarin önemini vurgulamakta ve gelecekte benzer krizlere karşı eğitim sistemlerinin esneklik ve ataptasyon gösterme gereksinimlerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bulgular sadece mevcut durumu aydınlatmakla kalmamakta, aynı zamanda eğitim sektöründe gelecekteki iyileştirmelerin de yolunu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has brought about profound transformations in the higher education experience for students. During this period, Emergency Remote Teaching was applied, which have changed how important learning constructs play a role in education and in students' learning experiences in the pademic conditions. This quantitative thesis study aims to re-examine the importance of social presence, teaching presence, and sense of community in the context of university education during the COVID-19 Remote Teaching. To this end, this study employs a structural model to examine the relationship between these constructs. An online questionnaire was conducted among 65 undergraduate students from a state university in Turkey to measure students' perceptions regarding this constructs. Partial Least Square Structural Equation Modeling (PLS-SEM) was used to analyze the research hypotheses and validate the research model. The research findings revealed a positive correlation between students' sense of community and social presence. Interestingly, no positive correlation was observed between teaching presence and sense of community. However, teaching presence was found to bolster the relationship between sense of community and social presence, suggesting that the subcomponents of the construct can be reinforced through direct instruction. These insights provide valuable information on the influence of social presence, teaching presence, and sense of community in distance education, which may inform the pedagogical strategies for more effective management of future educational processes. This study underscores the importance of these elements and emphasizes the need for education systems to exhibit flexibility and adaptability in the face of similar crises in the future. Thus, the findings not only shed light on the current situation but also pave the way for future improvements in the educational sector.