Türkiye'deki 18-25 yaş üniversite öğrencilerinde sağlıklı beslenme tutumları ve psikolojik iyi oluş ilişkisi: Bir anket çalışması
The relationship between healthy eating attitudes and psychological well-being in 18- 25 years old university students in Turkey: A survey study
  1. Tez No: 1005558
  2. Yazar: DİLAY MİLLİGÜNEY DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yeme alışkanlıkları ve tutumları insanlık için en önemli tartışma konularından biridir. Yıllar içerisinde insanların hayat stillerindeki değişiklikler, çalışma koşullarına bağlı olarak değişen alışkanlıklar neticesinde insanların yeme tutumları da değişime uğramaya başlamıştır. Ayrıca bireylerin psikolojik hal ve durumlarına olan ilgileri de gün geçtikçe artmaktadır. Değişen dünya koşullarında kişilerin psikolojik iyi oluşları merak ve tartışma konusu haline gelmektedir. Bu araştırmanın amacı bireylerin beslenmeye yönelik tutumları ile psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve neticesinde tartışma ve önerilerin sunulmasıdır. Yapılan bu çalışma ile bireylerin psikolojik iyi oluşları ile sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Sağlıklı beslenmeye yönelik tutum ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki 18-25 yaş aralığındaki herhangi bir psikopatolojik tanısı olmayan tüm üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada 2023-24 yılları arasında Türkiye'nin farklı şehir ve bölgelerindeki üniversitelerde öğrenim gören 450 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır (Ön-lisans, lisans, yüksek lisans, doktora). Yapılan analizlerin ardından araştırmanın örneklemini 416 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcıların Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ile Warwick- Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeğinden aldığı puanlar arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum puanları artıkça psikolojik iyi oluş ölçeğinden aldığı puanların da arttığı görülmüştür. Sonuçlar bireylerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarının psikolojik iyi oluşlarına olumlu yönde etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Eating habits and attitudes are among the most important discussion topics for humanity. Over the years, changes in people's lifestyles and working conditions have modified their eating attitudes. Additionally, there is a growing interest in individuals' psychological states and conditions. In the changing world conditions, individuals' psychological well-being has become a topic of curiosity and discussion. This research aims to examine the relationship between individuals' attitudes towards nutrition and their psychological well-being and to present discussions and recommendations based on the findings. This study investigates the relationship between psychological well-being and attitudes towards healthy eating. A significant relationship was observed between attitudes towards healthy eating and psychological well-being. The population of the study consists of university students aged 18-25 in Turkey who do not have any psychopathological diagnosis. The research reached 450 university students (associate degree, bachelor's, master's, and doctoral) from various cities and regions of Turkey during the years 2023-24. After the analysis, the sample of the study consisted of 416 university students. A statistically significant positive relationship was found between the Healthy Eating Attitude Scale scores and the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale. It was observed that as participants' scores on attitudes towards healthy eating increased, their scores on psychological well-being also increased. The results indicate that individuals' attitudes toward healthy eating have a positive effect on their psychological well-being.