Kürdî çeşnisi ile biten eserlerden hareketle bir analiz çalışması
An analytical study based on works ending with The Kurdi scale
- Tez No: 1005613
- Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Kürdî makamının çağdaş Türk müziği nazariyesindeki yaklaşımla karşılaştırmak için gelenekte ve günümüzde bestelenmiş eserlerden kıyasla analiz etmek adına yazılmıştır. Çalışmada Türk müziğinin temel bazı terimler ve kavramlar ele alınmıştır. Basit makamlara, bu makamların formülasyonlarına ve Türk müziğinin değiştirici işaretlerine yer verilmiştir. Ayrıca“Makam”ifadesinin tarihsel örneklenmesinin yanında Kürdî makamının tarihsel sürecine yer verilmiştir. Kürdî makamının Phrygian dizisi ile karşılaştırılmasına ve yine bu kısımda tetrakord sistemine ve batı müziği modlarına kısaca değinilmektedir. Kürdî dizisinin relatif yapısının incelenmesinin ardından Bulgular başlığı altında Kürdî makamından ve şedleri ile bileşiklik oluşturduğu makamlardan örnek eserler incelenmekte, eserlerin makamsal, çeşnisel ve dizi dereceleri bazında yapılmış analizleri kapsamında oluşturulmuş tablolar bulunmaktadır. Bu tablolardan hareketle, günümüz nazari anlayışıyla incelenen eserler arasındaki benzerlik ve farkların ifade edilmesinin, seyirlerinde önem arz eden derecelerin değerlendirilmesinin yanı sıra çağdaş nazariyatta tanımlanan Kürdî makamının eserler bazında eksik yönlerinin açığa çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been written in order to comparatively analyze works composed both in the traditional repertoire and in contemporary practice, with the aim of examining the Kürdî makam in relation to approaches in contemporary Turkish music theory. The study addresses some fundamental terms and concepts of Turkish music, and includes discussions on simple makams, the formulations of these makams, and the accidentals used in Turkish music. In addition, alongside the historical exemplification of the concept of“makam,”the historical development of the Kürdî makam is also examined. The Kürdî makam is compared with the Phrygian scale, and within this context, brief references are made to the tetrakord system and Western musical modes. Following an examination of the relative structure of the Kürdî scale, the section titled“Findings”analyzes selected works in the Kürdî makam as well as works in makams formed through transposition (şed) and compound structures derived from Kürdî. Tables are presented that have been constructed based on analyses of these works in terms of their modal (makamsal), coloration (çeşnisel), and scale-degree structures. Based on these tables, the study aims to articulate the similarities and differences among the works examined within the framework of contemporary theoretical understanding, to evaluate the scale degrees that are of particular importance in their melodic progressions (seyir), and to reveal the deficiencies of the Kürdî makam as defined in contemporary theory when examined through concrete musical works.