Evaluating the English medium instruction graduates' views and experiences on their content learning, English language proficiency and professional life
Eğitim dili İngilizce olan program mezunlarının içerik öğrenimi, İngilizce dil yeterliliği ve mesleki yaşamlarına ilişkin görüş ve deneyimlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1005612
  2. Yazar: HAMİDE ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de Eğitim Dili İngilizce (EDİ) olan programların mezunlar nezdindeki çok boyutlu ve uzun vadeli rolünü; içerik öğrenimi, İngilizce dil yeterliliği ve mesleki entegrasyona ilişkin geriye dönük anlatılar üzerinden incelemektedir. Küreselleşme ve kurumsal uluslararasılaşmaya stratejik bir yanıt olarak EDİ hızla yaygınlaşmış olsa da, bu programların vaat ettiği faydaların mezuniyetten sonraki yıllarda nasıl ortaya çıktığına dair ampirik kanıtlar sınırlıdır. Mevcut çalışmalar büyük ölçüde sınıf içi bağlamlarda öğrenci ve öğretim elemanı algılarına odaklanmaktadır. Bu boşluğu gidermeyi amaçlayan çalışma, mezun odaklı bir bakış açısıyla EDİ'nin içerik hakimiyeti, dil yeterliliği ve mesleki kazanımlar üzerindeki uzun vadeli etkilerini incelemektedir. Araştırma, Tomlinson'un (2017) Mezun Sermayesi Modeli ile Bourdieu'nun (1977, 1986) sermaye, alan ve habitus kavramlarına dayalı sosyolojik çerçevesi doğrultusunda yapılandırılmıştır. Bu bağlamda istihdam edilebilirlik; Beşerî, Sosyal, Kültürel, Kimlik ve Psikolojik sermayenin birikimi ve harekete geçirilmesi olarak ele alınmaktadır. Metodolojik olarak çalışma, keşifsel sıralı karma desen kullanılarak yürütülmüştür. Nitel aşamada, en az beş yıllık mesleki deneyime sahip 15 EDİ mezunu ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda geliştirilen 46 maddelik anket, 370 mezuna uygulanmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), algılanan faydalar ile zorlukların mezun deneyiminin betimsel olarak farklı iki boyutunu oluşturduğunu göstermiştir. Bulgular,“EDİ Paradoksu”olarak kavramsallaştırılan tabakalı bir sonuç yapısına işaret etmektedir. İçerik öğrenimi bağlamında EDİ, mezunlar tarafından küresel Beşerî Sermayeye doğrudan erişim sağlayan bir epistemik ayrıcalık olarak algılanırken, bu erişime karmaşık kavramların içselleştirilmesinde zorluk ve ezbere dayalı öğrenme stratejileriyle tanımlanan bir“Bilişsel Vergi”nin eşlik ettiği görülmektedir. Dil öğrenimi açısından EDİ, dilsel sosyalleşme yoluyla Kültürel Sermayenin gelişimine katkı sağlarken, teknik yeterlilik ile gündelik iletişim arasında bir“çift profilli”dilsel deneyimle ilişkilendirilmektedir. Mesleki yaşama ilişkin algılanan sonuçlar ise büyük ölçüde çalışma alanına bağlıdır. Akademi ve özel sektör gibi küreselleşmiş alanlarda çalışan mezunlar için EDİ yoluyla edinilen Küresel Habitus, işyeri normlarıyla uyum sağlayarak sembolik tanınma ve kariyer hareketliliğini desteklemektedir. Buna karşılık kamu sektöründe çalışan mezunlar, İngilizce eğitim ile Türkçe ağırlıklı mesleki gereklilikler arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan belirgin bir histerezis deneyimi bildirmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, EDİ'nin mezunlar için koşullu bir sermaye oluşum sistemi olarak işlediğini ortaya koymaktadır. EDİ, küresel ölçekte değer gören profesyonel kaynakların gelişimini desteklerken, bu kazanımların sürdürülebilirliği mezunların bilişsel, dilsel ve yapısal sürtünmelerle başa çıkabilme kapasitesine bağlıdır. Bu bulgular, EDİ'nin uzun vadeli etkilerinin farklı mesleki bağlamlarda daha adil biçimde desteklenmesine yönelik kurumsal düzenlemelere duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Özellikle EDİ programlarının disiplin temelli dil desteğini sürdürmesi ve İngilizce ile Türkçe arasındaki terminolojik aktarımı destekleyen stratejiler geliştirmesi, bilişsel yükü azaltmaya ve mesleki sonuçlardaki eşitsizlikleri sınırlamaya katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the multi-dimensional and long-term role of English Medium Instruction (EMI) among graduates in Türkiye by tracing their retrospective accounts of content learning, English language proficiency, and professional integration. Although EMI has expanded rapidly as a strategic response to globalization and institutional internationalization, empirical evidence on how its promised benefits materialize after graduation remains limited. Existing research has largely focused on the immediate perceptions of students and instructors within classroom contexts. Addressing this gap, the present study adopts a graduate-centered perspective to examine whether expectations of enhanced content mastery, advanced language proficiency, and career advantages are realized in professional life. The study is theoretically grounded in Tomlinson's (2017) Graduate Capital Model and Bourdieu's (1977, 1986) sociological framework, conceptualizing employability as the accumulation and mobilization of interrelated forms of capital such as Human, Social, Cultural, Identity, and Psychological Capital. Methodologically, the research employed an exploratory sequential mixed-methods design. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 15 EMI graduates with a minimum of five years of professional experience. These findings informed the development of a 46-item survey administered to 370 graduates. Exploratory Factor Analysis (EFA) revealed that perceived benefits and challenges operate as two descriptively distinct dimensions of the graduate experience. The findings depict a stratified landscape of outcomes, synthesized as the“EMI Paradox,”characterized by simultaneous capital accumulation and persistent structural friction. In relation to content learning, EMI was perceived as providing epistemic access to global Human Capital whereas this access was accompanied by a reported“Cognitive Tax”involving processing burden and reliance on memorization. In terms of language learning, EMI was associated with linguistic socialization and Cultural Capital formation, alongside a“dual-profile”pattern in which graduates reported technical competence but insecurity in informal or locally nuanced interaction. Professional outcomes were strongly field-dependent. Graduates working in globalized sectors, such as academia and private industry, experienced alignment between their EMI-acquired Global Habitus and workplace norms, facilitating symbolic recognition and career mobility. By contrast, graduates in the public sector reported significant hysteresis arising from the mismatch between English-medium education and Turkish-medium professional requirements. Overall, the study concludes that EMI functions as a conditional system of capital formation. While it supports the development of globally valued professional resources, its effectiveness depends on graduates' ability to navigate enduring cognitive, linguistic, and structural frictions. These findings highlight the need for more equitable institutional support to ensure that the long-term benefits of EMI are accessible across diverse professional trajectories. In particular, EMI programs could incorporate sustained disciplinary language support and develop strategies to address terminological transfer between English and Turkish in order to reduce cognitive strain and uneven professional outcomes.