Hakkâri ilinde sınır geçişleri ve ekonomik göstergeler arasındaki ilişki: Sınır geçişlerine ilişkin ekonometrik analizler
The relationship between border crossings and economic indicators in Hakkâri province: Econometric analyses on border crossings
- Tez No: 1005630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZTUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hakkâri ilinde sınır geçişleri, göç ve sınır kaçakçılığı olgusunu tarihsel, teorik ve ampirik bir çerçevede ele alarak, sınır geçişleri ile temel makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamıştır. Türkiye'nin jeopolitik konumu içerisinde stratejik bir sınır ili olan Hakkâri, sahip olduğu dağlık coğrafya, sınır uzunluğu ve komşu ülkelerdeki siyasal ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle göç ve kaçakçılık faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir bölge konumundadır. Araştırmada öncelikle göç, sınır ve kaçakçılık kavramları teorik ve tarihsel bağlamda incelenmiş; ardından Türkiye'de ve Hakkâri özelinde kaçakçılığın gelişim süreci değerlendirilmiştir. Ampirik analiz kısmında, Hakkâri sınır hattından gerçekleşen giriş-çıkış verileri ile seçilmiş makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkiler ekonometrik yöntemler kullanılarak test edilmiştir. Bu kapsamda Augmented Dickey-Fuller (ADF), Residual Augmented Least Squares Fourier ADF (RALS-FADF) birim kök testleri ile Fourier Kesirli Frekanslı Bootstrap Toda-Yamamoto nedensellik testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, sınır hareketliliği ile bazı ekonomik değişkenler arasında anlamlı ve yönlü ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Sonuçlar, düzensiz sınır geçişlerinin ve dolaylı olarak da kaçakçılık faaliyetlerinin yalnızca güvenlik temelli bir sorun olmayabileceğini ve aynı zamanda bölgesel ekonomik koşullarla yakından ilişkili çok boyutlu bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede çalışma, sınır bölgelerine yönelik politika tasarımlarında yalnızca güvenlik önlemlerine değil, ekonomik ve sosyal politika araçlarına da ağırlık verilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationships between border crossings and key macroeconomic indicators by examining the phenomena of border crossings, migration, and border smuggling in the province of Hakkâri from a historical, theoretical, and empirical perspective. As a strategically important border province within Turkey's geopolitical setting, Hakkâri has become a region where migration and smuggling activities are highly concentrated due to its mountainous geography, extensive border length, and political and economic instabilities in neighboring countries. The research first examines the concepts of migration, borders, and smuggling in theoretical and historical contexts, and then evaluates the development process of smuggling in Turkey in general and in Hakkâri in particular. In the empirical analysis, the relationships between entry–exit data along the Hakkâri border line and selected macroeconomic indicators are tested using econometric methods. In this context, the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Residual Augmented Least Squares Fourier ADF (RALS-FADF) unit root tests, as well as the Fourier Fractional Frequency Bootstrap Toda–Yamamoto causality test, are applied. The findings indicate the existence of statistically significant and directional relationships between border mobility and certain economic variables. The results reveal that smuggling and irregular border crossings are not merely security-related issues, but rather multidimensional phenomena closely associated with regional economic conditions, employment structures, and migration dynamics. Accordingly, the study emphasizes that policy designs for border regions should prioritize not only security measures but also economic and social policy instruments.