The place of sociopragmatics in Elt
Sosyopragmatiğin yeri
- Tez No: 1005629
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN TOSUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyopragmatik, toplumsal bağlamın etkileşim içinde anlamı nasıl şekillendirdiğini inceler. Dil kullanımını güç, mesafe ve dayatma derecesi gibi toplumsal değişkenlerle ilişkilendirir. İngilizce öğretiminde, öğrenenlerin amaçlanan anlamı yorumlayabilmeleri ve bağlama uygun biçimler üretebilmeleri için sosyopragmatik yeterliliğe ihtiyaçları vardır. Bu tez, Libya'daki Arap EFL öğrenenlerinin pragmatik anlama becerilerini inceleyerek ELT'de sosyopragmatiği araştırmaktadır. Bağlamsal yorumlamayı söz edimi işlevleriyle ilişkilendirmek için Searle'ün Söz Edimi Kuramını uygular. Deyimler, atasözleri ve argo olmak üzere kültüre bağlı sözcüksel öğelere odaklanır. Her kategori için beş madde olmak üzere, toplam on beş diyalog temelli maddeden oluşan, araştırmacı tarafından geliştirilmiş çoktan seçmeli bir anket kullanır. Trablus Üniversitesi'nde öğrenim gören otuz dördüncü sınıf İngilizce bölümü öğrencisi anketi tamamlamıştır. Çalışma, yanıtları kodlamakta ve tekrarlayan yanlış anlama örüntülerini belirlemek amacıyla betimleyici olarak analiz etmektedir. Bulgular, atasözleri için yüzde 60 ile yüzde 83 arasında değişen doğru yanıt oranlarıyla daha yüksek doğruluk göstermektedir. Deyimler için sonuçlar yüzde 43,3 ile yüzde 86,6 arasında değişen daha büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Argo için en düşük performans görülmekte olup oranlar yüzde 26,6 ile yüzde 60 arasında değişmektedir. İfadeler Arapçada yakın karşılıklara sahip olmadığında ve anlam, gayriresmî kullanım ile pragmatik çıkarıma dayandığında güçlük artmaktadır. Çalışma, ELT'de açık sosyopragmatik öğretimi, kalıplaşmış dil üzerine sistematik çalışmayı ve bağlamlandırılmış ve özgün girdiyle tekrarlı uygulamayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Sociopragmatics examines how social context shapes meaning in interaction. It links language use to social variables such as power, distance, and degree of imposition. In English language teaching, learners need sociopragmatic competence to interpret intended meaning and to produce context appropriate forms. This thesis investigates sociopragmatics in ELT by examining pragmatic comprehension among Arab EFL learners in Libya. It applies Searle's Speech Act Theory to relate contextual interpretation to speech act functions. It focuses on culture bound lexical items, namely idioms, proverbs, and slang. It uses a researcher developed multiple choice questionnaire with fifteen dialogue-based items, five items per category. Thirty fourth year English majors at the University of Tripoli completed the questionnaire. The study codes responses and analyzes them descriptively to identify recurrent patterns of misunderstanding. The results show higher accuracy for proverbs, with correct response rates ranging from 60 percent to 83 percent. The results show greater variation for idioms, with rates ranging from 43.3 percent to 86.6 percent. The results show the lowest performance for slang, with rates ranging from 26.6 percent to 60 percent. Difficulty increases when expressions lack close Arabic equivalents, and when meaning depends on informal usage and pragmatic inference. The study recommends explicit sociopragmatic instruction, systematic work on formulaic language, and repeated practice with contextualized and authentic input in ELT.